Středa 19. května 2021svátek má Ivo 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin je předzvěstí možných problémů Evropy, řekl český velvyslanec v německé televizi

Tomáš Kafka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Kafka | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Berlín Jednání Ruska a ruského prezidenta Vladimira Putina vůči Západu je předzvěstí možných problémů, kterým bude Evropa v tomto století čelit. V nedělním pořadu Berlin direkt televize ZDF to řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Německá veřejnoprávní stanice část nedělního pořadu vyhradila rozboru složitých vztahů s Ruskem, které nově zatížil i výbuch muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014. Z něho Česko nedávno obvinilo ruské tajné služby, což Kreml popírá.

„Ruský prezident není sám a také to není démon,“ řekl Kafka. „Je ale jistým druhem předzvěsti možných konfliktů, které nás ve 21. století možná čekají,“ uvedl. „Staré dobré časy, kdy každá strana dosáhla svého a kdy nás provázela bezstarostná globalizace, tak ty jsou zřejmě pryč. My se ale nyní nesmíme tvářit, že konflikty jsou něco nepatřičného,“ dodal.

Velvyslancova slova si ZDF vyložila jako volání o pomoc, u kterého není jisté, zda ho Berlín kvůli vstřícné politice vůči Rusku vyslyší. Jako příklad televize zmínila německého ministra zahraničí Heika Maase, který se kriticky vyslovil proti výpadům vůči Rusku a který vyzval naopak k dialogu. „Jak by to mělo vypadat, ale nevysvětlil, protože rozhovor s námi odmítl,“ uvedla ZDF.

V pořadu vystoupil mimo jiné někdejší náčelník generálního štábu estonské armády Riho Terras, který poukázal na to, že EU v současné vypjaté situaci nepřišla s jasnou odpovědí. „EU se neodhodlala k žádným činům, ale jen ke slovům,“ řekl.

ZDF uvedla, že Rusku se ze strany Německa dostalo i pochlebování, když saský premiér Michael Kretschmer místo Česka navštívil v dubnu Moskvu. Z Moskvy Kretschmer ohlásil možný nákup 30 milionů ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a prohlásil zde, že Německo si nepřeje návrat do dob studené války.

Německý poslanec za Zelené Cem Özdemir v rozhovoru se ZDF kritizoval počínání německé vlády, že nijak nereaguje na projekt ruské televize RT DE, která plánuje v Německu vysílat. „Je to čirá propaganda autoritářského režimu, která se snaží ovlivnit německé Rusy a jiné proti integraci a proti společnému soužití,“ řekl.

Expert na zahraniční politiku německé liberální strany FDP Alexander Graf Lambsdorff řekl, že Rusko hledá v evropských zemích slabiny a mezery. „Kreml dobře ví, že země, která není schopná se dohodnout na určité politice, je slabá země a že to lze využít,“ uvedl.

„Dokud Berlín tyto skuliny ponechá, v Německu, v Česku, v EU, tak vše zůstane při starém,“ okomentovala dění ZDF. Ta nepochybuje, že otázka přístupu k Rusku se v Německu letos kvůli zářijovým parlamentním volbám přiostří.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!
Slyšeli jste o textilním razítku na míru od Clotina? Otestujte na ho na vlastní triko!

Na 10 uživatelek čeká textilní razítko na míru, díky kterému předejdete zbytečným ztrátám. Je citlivé k pokožce a vydrží i v pračce. Zapojte se do...