24. dubna 2019 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin neblahopřál Zelenskému ke zvolení. Bude s ním jednat podle jeho slov a činů, řekl mluvčí Kremlu

Nově zvolený ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolený ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. | foto: Reuters

Moskva/Kyjev Ruský prezident Vladimir Putin bude budovat vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou v závislosti na slovech a činech nového prezidenta Volodymyra Zelenského. Novinářům to ve středu v Moskvě řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Zelenskyj v neděli v prezidentských volbách na hlavu porazil obhajujícího prezidenta Petra Porošenka, ruské vedení zatím změny v Kyjevě nekomentovalo. Putin Zelenskému ke zvolení neblahopřál.

„Jako člověk, který určuje zahraniční politiku ruského státu včetně politiky vůči Ukrajině, bude ruský prezident v každém případě budovat své vztahy s ukrajinským vedením právě na základě konkrétních slov a činů (Zelenského),“ řekl Peskov.

Podle lvovského televizního kanálu ZIK radí budoucímu ukrajinskému prezidentovi jeho poradci, aby nejednal s Putinem přímo, ale přes západní prostředníky. Armádní expert Ivan Aparšyn, považovaný za možného budoucího ministra obrany, doporučuje využít v jednání s Kremlem zprostředkovatelských služeb Spojených států a Británie. Zelenskyj by rovněž podle Aparšyna neměl zasednout k přímým rozhovorům se zástupci separatistických „lidových republik“ na východě Ukrajiny.

„Nemůžeme jednat na dvoustranné bázi s Ruskou federací, protože tak bychom problémy nevyřešili. A nikdy nepodpořím návrh, aby nový ukrajinský prezident zasedl k jednacímu stolu s takzvanými lidovými republikami,“ řekl ukrajinský expert televizi. Zelenskyj má podle něj vůli řešit válku na Donbasu, ale pouze za podmínek výhodných pro Ukrajinu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!