Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Putin: Radar možná nebude

Svět

  10:25
MOSKVA/PRAHA - Česko a Polsko mohou být položeny na oltář dobrých rusko-amerických vztahů. Těmito slovy ruský premiér Vladimir Putin v rozhovoru s občany hájil svoji současnou politiku.

Jeden z moskevských obchodů ve chvíli, kdy premiér Vladimir Putin komentuje ruský postoj ke konfliktu s Gruzií. foto: ČTK

Dva televizní kanály, tři rozhlasové stanice a několik serverů přenášelo včera v přímém přenosu tradiční besedu premiéra s obyvateli Ruska. Jako hlava ruského státu promlouval Putin v přímém televizním přenosu k národu celkem šestkrát.

V roli premiéra se účastnil této velkolepé show poprvé. Nezměnil však ani tón řeči, ani svoje chování - stále totiž vystupuje jako první muž v zemi. Není proto náhodou, že ruský prezident Dmitrij Medveděv volí pro kontakt s občany jiné, méně viditelné způsoby.

Avšak místo, odkud se vysílal tříhodinový pořad Rozhovory s Vladimirem Putinem, bylo letos nové -nikoliv v Kremlu, ale v moskevském „Hostinském dvoře“ vzniklo impozantní studio s plazmovou obrazovkou. Na ní se pak objevovali tázající se občané. Kromě toho přímo před kamerami povzbuzovalo Putina ještě asi 400 nadšených diváků, kteří pravidelně tleskali.

Putin i jako premiér zabrousil do sféry, která přísluší prezidentovi -do mezinárodní politiky. Pochválil USA za snahu zlepšit vztahy s Ruskem, i když zatím jen na úrovni slov. „Pokud se slova transformují v reálnou politiku, USA ihned pocítí i změnu v naší politice,“ zdůraznil. Měl na mysli především změnu postoje Washingtonu k otázce rozšíření NATO a systému protiraketové obrany do Evropy.

„Už slyšíme i to, že je nutné ještě jednou zvážit účelnost rozmístění systému protiraketové obrany v Polsku a radaru v Česku,“ prohlásil ruský premiér a dodal, že stejně pozitivní signál je i odmítnutí začlenění Ukrajiny a Gruzie do tzv. akčního plánu členství, který je předstupněm plnohodnotné integrace do NATO.

Na oplátku Putin slíbil, že Moskva nebude budovat vojenské základny na Kubě a ve Venezuele. Ovšem vysvětlil, že v případě nutnosti obě země povolí ruským křižníkům kotvit v jejich přístavech. Premiér si pochvaloval i zlepšování vztahů s EU po „gruzínské krizi“. Přitom ale nové členy EU, které nazval „Mladoevropany“, obvinil z šíření protiruských fobií. „Je třeba se dívat do budoucnosti a neohlížet se stále do minulosti,“ prohlásil Putin.

Vulgární narážky na Saakašviliho
V přímém přenosu ruský premiér také nepřímo potvrdil svůj údajný kontroverzní výrok z dřívějška, že kvůli srpnovému rusko-gruzínskému ozbrojenému konfliktu je třeba gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho „pověsit za koule“. Jeden z diváků se ho totiž zeptal, zda opravdu slíbil pověsit Saakašviliho „za jedno zvláštní místo“.

„Proč jen za jedno?“ zažertoval Putin. Pak ale již vážně připomněl, že Američané pod záminkou vývoje zbraní hromadného ničení vtrhli do Iráku - zbraně však nikdy nenašli. Nicméně však popravili šéfa státu kvůli vyhlazení kurdských a šíitských vesnic. Potrestání Saakašviliho, který „zorganizoval krveprolití a zničení jihoosetských vesnic“, však Putin přenechává gruzínskému lidu, který válkou trpěl.

Většina otázek se ale týkala spíše ekonomiky a současné finanční krize. Putin v uklidňujícím tónu ujistil znepokojené občany, že žádná katastrofální nezaměstnanost Rusko nečeká.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!