Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin podstoupil léčbu rakoviny a hrozil mu atentát, uvádí tajné služby USA

Ruský prezident Vladimir Putin foto: koláž iDNES.cz

Americké tajné služby vypracovaly zprávu, která rozebírá zdravotní stav Vladimira Putina a potvrzuje rozšířené spekulace, že podstoupil léčbu rakoviny. Ruský prezident také podle ní čelil pokusu o atentát. Američtí představitelé si ovšem chtějí zachovat rozvahu a nepodléhat neadekvátnímu optimismu.
  14:59

„Putinovo postavení je silné, ale již není absolutní. Boje o moc uvnitř Kremlu jsou za dobu jeho vlády nejsilnější,“ tvrdí podle webu týdeníku Newsweek jeden z pracovníků tajných služeb, který měl ke zprávě přístup.

Putin je podle amerických činitelů paranoidnější, což činí jeho kroky méně předvídatelnými. Jeho pozice přitom oslabila i kvůli jeho zdravotnímu stavu.

Podle tří představitelů amerických zpravodajských služeb – jednoho z úřadu ředitelky Národní zpravodajské služby (DNI), druhého z Obranné zpravodajské agentury (DIA) a vysokého důstojníka letectva ve výslužbě – Vladimír Putin v dubnu podstoupil léčbu rakoviny v pokročilé fázi vývoje.

„Víme, že někde před Putinem je ledovec, do kterého může narazit, i když je zahalený v mlze,“ říká jeden ze zdrojů.

Ovšem izolace ruského vůdce zároveň ztěžuje americkým zpravodajským službám přesné určení jeho stavu.

„Jeden z našich nejlepších zdrojů z Putinova okolí v důsledku války na Ukrajině téměř vyschl. Navíc Putin se téměř nesetkává se zahraničními delegacemi, čímž nás odstřihl od poznatků, které lze získat při osobním setkání,“ uvádí pracovník DIA.

Putin se drží stolu. Další spekulace o jeho zdraví:

21. dubna 2022

Diagnózu neznáme

Přesná diagnóza zůstává předmětem dohadů. Americký novinář David Pakman hovoří o možnosti rakoviny prostaty , Parkinsonovy choroby nebo podobného onemocnění. Zprávu o Putinově zhoršujícím se zdravotním stavu přinesly již ukrajinské tajné služby.

První otázky vyvolaly už fotografie z únorového jednání Putina s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, na kterých oba státníci seděli u nezvykle dlouhého stolu. Francouzští zpravodajci ze setkání získali množství informací, není nicméně jasné, jaké americkým kolegům předali.

Na konci dubna se Putin setkal s ministrem obrany Sergejem Šojguem, který se tehdy ukázal na veřejnosti po delší době a utnul tak spekulace o svém odstavení od moci. Většina očí se však upírala na vládce Kremlu, který rukou křečovitě svíral hranu stolu. Pro Bílý dům se video analyzovalo, konsenzus byl, že Putin je vážně nemocný a možná umírá.

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu

Dne 9. května následoval „Den vítězství“, na jehož oslavách byl Putin oteklý a vypadal nezdravě. Americké zpravodajské služby se shodly, že jeho stav je vážnější, než se dosud myslelo. V té době byla potvrzena zpráva, že v Kremlu v březnu odhalili pokus Putina odstranit. Američtí zpravodajci získali různá vyjádření nespokojenosti z vysokých pater klíčových ruských ministerstev.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý víkend v rozhovoru pro francouzskou televizi všechny zprávy o Putinově nemoci odmítl. „Nemyslím si, že zdravě uvažující člověk může u Vladimíra Putina tušit jakékoli známky nemoci nebo neduhu,“ řekl Lavrov s odkazem na prezidentova nedávná veřejná vystoupení. Vyvolal tím ovšem jen další dohady.

Pamatujte na bin Ládina

Když začaly kolovat seriózní zpravodajské informace o Putinově nemoci, tajné služby nicméně varovaly americké představitele, aby nedělali příliš rychlé závěry. Připomněly „zpravodajské informace“ o Usámovi bin Ládinovi a Saddámu Husajnovi, které formovaly americkou politiku a pak se ukázaly jako chybné. Přemrštěný optimismus a důvěra v příznivé zprávy od amerických spojenců tehdy vedly k podcenění situace.

Americký prezident Joe Biden i ministr zahraničí Lloyd Austin se již prořekli, že by si dokázali představit Rusko bez Putina a své vyjádření museli následně dementovat.

„Rusko vyzbrojené jadernými zbraněmi je stále Rusko vyzbrojené jadernými zbraněmi, ať už je Putin silný, nebo slabý, ať už je uvnitř, nebo venku. V rámci strategické stability bychom neměli dát Putinovi ani jeho případnému nástupci záminku si myslet, že chceme Rusko naprosto zničit,“ říká pracovník DNI.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...