Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Putin odvolal velitele zásobování. Nahradí ho „řezník z Mariupolu“

Generálplukovník Michail Mizincev foto: Profimedia.cz

Ruské ministerstvo obrany zbavilo funkce náměstka Dmitrije Bulgakova, který zodpovídal za armádní logistiku, uvedla agentura TASS. Místo něj nastoupí generálplukovník Michail Mizincev. Personální změna se odehrává na pozadí pokračující ruské mobilizace i problémů se zásobováním ruských vojsk válčících na Ukrajině.
  20:31

Ministerstvo konkrétní důvod Bulgakovova odvolání neoznámilo. Uvedlo pouze, že Bulgakov byl „uvolněn v souvislosti s přechodem do jiné funkce“.

V pozici náměstka pro „materiálně-technické zásobování ozbrojených sil“ jej nahradí generálplukovník Michail Mizincev, Ukrajinci přezdívaný řezník z Mariupolu, jenž figuruje i na sankčních seznamech západních zemí.

Právě devětapadesátiletý Mizincev velel obléhání jihoukrajinského přístavu, při němž podle odhadů zahynuly tisíce lidí. Podle Kyjeva osobně nařídil bombardování porodnice v Mariupolu či budovy divadla označenou nápisem „děti“.

V letech 2015 až 2016 podobnou strategii obklíčení a intenzivního ostřelování používal i v občanské válce v Sýrii, kde ruská armáda stojí na straně režimu Baššár Asada. V obléhaném Aleppu tehdy podle exilové Syrské organizace pro lidská práva zahynulo 1640 civilistů.

Deset let za dezerci, patnáct za rabování. Putin podepsal nové tresty v době mobilizace

Částečnou mobilizaci vyhlásil ve středu ruský prezident Vladimir Putin, dotknout by se měla oficiálně zhruba 300.000 mužů. Mobilizace představuje velkou logistickou výzvu, neboť vyžaduje povolání záložníků ze všech koutů rozsáhlé země, jejich vybavení, výcvik a poté odeslání na frontu.

Invaze na Ukrajinu podle agentury AFP odhalila velké potíže ruské armády s logistikou. Podle analytiků tyto problémy patří k hlavním důvodům, proč se ruské armádě dosud nepodařilo na Ukrajině dosáhnout vytyčených cílů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat