Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin se nepřipojil k věřícím, vánoční bohoslužbu v Kremlu navštívil sám

Svět

  7:34
Ruský prezident Vladimir Putin se letos nepřipojil k ostatním věřícím na veřejně konanou vánoční mši. V kremelské katedrále se v pátek konala pravoslavná vánoční bohoslužba pouze pro něj, uvedla agentura Reuters. Podle agentury RIA Novosti se tak Putin poprvé účastnil mše v Moskvě a nikoli v regionech kolem hlavního města.

Státní televize ukázala dva živé záběry Putina uvnitř pozlaceného Chrámu Zvěstování na Chrámovém náměstí v moskevském Kremlu, jak se účastní půlnoční bohoslužby. Prezident měl na sobě modrou bundu a bílý svetr s rolákem. Několikrát se na záběrech pokřižoval, než televizní vysílání přepnulo na bohoslužbu v moskevské Katedrále Krista Spasitele.

Mnoho pravoslavných křesťanů slaví Vánoce 6. a 7. ledna.

Velikonoce Putin loni slavil v katedrále s tisíci dalšími věřícími. Vánoce oslavil ale také sám ve své oficiální rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy. V roce 2021 se zúčastnil veřejné bohoslužby v Novgorodu.

Ruská pravoslavná církev podporuje válku na Ukrajině. Moskevský patriarcha Kirill ve čtvrtek vyzval obě strany, aby dodržovaly 36hodinové vánoční příměří vyhlášené Putinem. V pátek Kirill při bohoslužbě zkritizoval Ukrajinu za zásah proti větvi pravoslavné církve s dlouhodobými vazbami na Moskvu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat