18. ledna 2015 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský voják vyvraždil arménskou rodinu. Země se bouří, Putin uklidňuje

Demonstranti u ruské ambasády v Jerevanu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti u ruské ambasády v Jerevanu. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin se v nedělním telefonickém rozhovoru s arménským protějškem Seržem Sargsjanem snažil uklidnit rozbouřenou situaci kolem arménského města Gjumri, kde podle vyšetřovatelů minulý týden ruský voják vyvraždil šestičlennou arménskou rodinu.

Ve městě prakticky po celý týden trvají masové demonstrace, jejichž účastníci žádají, aby Rusko vojáka vydalo. Podezřelého vojáka Valerije Permjakova ale Moskva odmítá arménské justici vydat, protože podobný krok ruské zákony zakazují.

Demonstrace v Gjumri ve čtvrtek a v pátek přerostly v násilné incidenty, při nimž se rozlícený dav Arménů snažil zjednat spravedlnost lynčem. Několik osob bylo při incidentech zraněno, policie desítky lidí zatkla.

Lidé drží portréty zavražděných během pohřbu.
Demonstrant proti kordonu policistů před ruským konzulátem v Jerevanu
Arménští demonstranti v Jerevanu se dožadují vydání ruského vojáka
Policista v Jerevanu brání demonstrantům v postupu na ruskou ambasádu

Rána pro vzájemné vztahy

Putin se v rozhovoru se Sargsjanem o možnosti vydání Permjakova arménským soudům nezmínil. „Vyjádřil přesvědčení, že veškeré vyšetřovací úkony budou provedeny co nejrychleji a viníci budou potrestáni podle zákona,“ citoval prezidenta jeho mluvčí Dmitrij Peskov.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf Kremlu ujistil Sargsjana, že Moskva je připravena v případě potřeby letecky přepravit k ošetření do Ruska jediného přeživšího masakru, kterým je šestiměsíční Sergej Avetisjan.

Incident v Gjumri vrhl stín na tradičně přátelské vztahy mezi Ruskem a Arménií. Rusku se loni podařilo odradit Jerevan od smlouvy o přidružení k Evropské unii a přesvědčit arménskou vládu o výhodách členství v budované Euroasijské hospodářské unii kontrolované Moskvou. Jerevan vidí v Rusku oporu ve vleklém sporu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz