Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podle Putina protiofenziva začala a selhává. USA posílají další miliardy

Svět

  17:20aktualizováno  18:16
USA poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě dvou miliard dolarů zaměřenou především na protivzdušnou obranu, oznámil Pentagon. Zahrnuje dělostřeleckou munici či raketové systémy naváděné laserem. Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že ukrajinská protiofenziva začala, podle něj ale Ukrajinci utrpěli značné ztráty.

Americký balíček zahrnuje odpalovací zařízení a rakety Hawk, dělostřeleckou munici ráže 105 a 203 milimetrů, bezpilotní systémy Puma, raketové systémy naváděné laserem a prostředky pro výcvik a údržbu.

Na nákup zbraní budou využity prostředky z Iniciativy na podporu bezpečnosti Ukrajiny (USAI) což umožní administrativě prezidenta Joeovi Bidena nakoupit nakoupit zbraně od průmyslových podniků, místo aby je stáhla z amerických zásob. Dodávka zbraní a systémů závisí na jejich dostupnosti a časovém plánu výroby, uvádí agentura Reuters. Oznámený balík zvýšil hodnotu celkové vojenské pomoci Ukrajině od začátku ruské invaze v únoru 2022 na zhruba 39 miliard dolarů (asi 859 miliard korun).

8. června 2023

Obsah oznámeného balíku pomoci je v souladu s prohlášeními Bílého domu. Podle něj je pro Spojené státy při pomoci Ukrajině nyní klíčové, aby země napadená Ruskem dokázala ubránit své nebe před útoky na civilní infrastrukturu, ale také aby získala techniku potřebnou k provedení dlouho ohlašované protiofenzivy. O začátku ukrajinské protiofenzivy už informovala americká média a v pátek o tom hovořil také ruský prezident Vladimir Putin.

Podle Putina veškeré pokusy o průlom však ztroskotaly a ukrajinská armáda utrpěla značné ztráty. Hlava ruského státu současně přiznala, že ukrajinské ozbrojené síly stále disponují útočným potenciálem.

„Rozhodně lze konstatovat, že ukrajinská ofenziva začala, a nasazení (ukrajinských) strategických záloh tomu nasvědčuje,“ řekl novinářům Putin. „Nepřítel neměl úspěch v žádném ze sektorů,“ dodal Putin s tím, že boje byly v posledních dvou dnech velmi intenzivní.

O zahájení dlouho očekávané ukrajinské protiofenzivy, jejímž cílem je získat zpět Ruskem okupovaná území na jihu a východě země, informovala dříve také některá západní média. Usuzují tak na základě zpráv o prudkých bojích z posledních dní především v ukrajinské Záporožské oblasti.

Kyjev k možnosti zahájení své ofenzivy mlčí, v minulých dnech však z úst ukrajinských představitelů zaznívalo, že je na ni ukrajinská armáda připravena.

6. června 2023

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...