Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putin zařadil zpátečku. Došlo mu, že zašel příliš daleko, myslí si politolog

Evropa

  18:10
PRAHA - Ukrajinská armáda o víkendu válcovala separatisty ze Slavjansku, i Kramatorsku a postupuje dál. Jde o výsledek tvrdého postupu „proti teroristům“, který vyhlásila ukrajinská hlava státu Petro Porošenko? „Putinovi a spol. došlo, že zašli příliš daleko. Vybičovali naprosto neuvěřitelné nacionalistické vášně,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Michael Romancov, politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: ČTK

Lidovky.cz: Co se na Ukrajině stalo, že armáda vyhnala separatisty ze Slavjanska i Kramatorska? V čem nastal ten zásadní zlom?
Předně nevíme, co se stalo v komunikaci mezi Ruskem a separatisty. Z ruských zdrojů je vidět obrovské rozčarování z toho, že hlavní hrdina Igor Strelkov (vůdce slavjanských vzbouřenců, který se stal vrchním velitelem Doněcké oblasti; poznámka redakce) takříkajíc zradil. Mnozí říkali, že na jeho bedrech spočívá váha celého ruského světa. Druzí zase, že se jedná jen o taktický úspěch, protože ruské síly se jen přeskupují, aby zasadily rozhodný úder.

K tématu

Mimochodem je úžasné, že až doteď všichni tvrdili, že nejsou Rusové, že jsou to místní obyvatelé. Nyní se ale v komentářích mluví explicitně o tom, že se přeskupují „ruské“ síly.

Lidovky.cz: Sám proruský gubernátor Donbasu Pavel Gubarev prohlásil, že se jedná jen o taktický ústup. Konkrétně řekl: "Obecně, Rusové ustupují pouze před rozhodující vítěznou bitvou." (VÍCE ČTĚTE ZDE)
Ano. Pokud se pohybujeme ve sféře spekulací, tak je zcela srozumitelné, že strana, která momentálně tahá za kratší konec provazu, neřekne „My jsme totálně v háji, jdou po nás“. Je těžké rozklíčovat, nakolik tato slova odráží realitu či nikoli. Podstatné ale je, že se tam něco děje, a s největší pravděpodobností jde o to, že Moskva zařadila zpátečku.

Lidovky.cz: Co k tomu Putina vedlo?
Pokud je to pravda, tak Putinovi a spol. došlo, že zašli příliš daleko. Vybičovali naprosto neuvěřitelné nacionalistické vášně. A například Strelkov byl v některých komentářích líčen jako ještě důležitější člověka než Putin. Což, myslím si, se mu (Putinovi; poznámka redakce) určitě nelíbilo, a možná i v tomto ohledu mu hrdina v uniformě začal být nepohodlný a nebezpečný. Pak je zde také úvaha, která podle mého názoru má určité racionální jádro, totiž že z Ruska byly na stranu separatistů přesunuty posily z pravého konce politického spektra. Údajně tam své jednotky poslal třeba Ramzan Kadyrov (čečenský bojovník, prezident automní Čečenské republiky; poznámka redakce).

Lidovky.cz: A jak z toho Putin čerpá?
Sliboval si, že všichni tito takzvaní domobránci budou dříve či později ukrajinskými silami fyzicky zlikvidováni. To bude mít dvojí výhodu. Za prvé Rusko bude mít výhodu označovat Porošenka a jeho režim jako krvavý. A za druhé se Putin zbaví radikálů, kterých se přirozeně bojí. Žádný stát si nepřeje, aby se na jeho území pohybovali tito ozbrojení lidé.

Lidovky.cz: Rusko se tedy takto zjednodušeně řečeno vzdá?
Myslím, že si Putin uvědomil, že totální fragmentace Ukrajiny je v zásadě problém i pro něj. Má Krym, s ním má problémů až nad hlavu. A pokud jde o Ukrajinu, tak jemu z politického hlediska musí vyhovovat možnost, že na Ukrajině bude pořád chaos a nejasná situace, možná to čas od času opět někde dospěje do podoby těchto fyzických střetů. Pro připomínku: na Ukrajině nás na podzim čekají volby, a volby jako takové jsou vždy psychicky náročná záležitost. Pro Putina je mnohem přitažlivější ukazovat a zdůrazňovat ostatním Evropanům „Podívejte se, jak Ukrajina nefunguje, je potřeba tu situaci řešit pomocí jednání“. A Rusko musí být jejich součástí. To je věc, na kterou řada evropských politiků slyší.

Lidovky.cz: Jak ale tedy chápat Putinovu rétoriku, že se vždy zastane a vždy bude bránit ruské obyvatelstvo z východu Ukrajiny?
To je rétorika, která není vztažena jen na východ Ukrajiny, ale obecně vůči všem, kteří patří k tomu tzv. ruskojazyčnému světu. Putin říká, že se jich samozřejmě nevzdá, tvrdí, že jsou to krajané a musí je bránit. Tento výrok bych chápal jako skrytou výhružku všem zemím, kde žijí velké ruskojazyčné menšiny. Rusko teď ukázalo, že když půjde do tuhého, tak použije fyzickou sílu, ať si dají všichni pozor, ruskou menšinu bude chránit. Není ale jasné, kdy by k této ochraně mělo dojít, protože Putin zároveň prohlásil, že nestojí o to, aby s Evropany pouze seděl u jednoho stolu. Je ochoten si k tomu stolu sednout za předpokladu, že Rusko bude mít hlavní slovo. To není tak, že bere ostatní jako sobě rovné partnery. To znamená, že je zde Rusko, a vedle něj Evropa.

Lidovky.cz: Když se budeme bavit o místních lidech z osvobozených oblastí, máme zde ty, kteří toto osvobození nepochybně vítají. Ale co ti, kteří se otevřeně hlásí k Rusku a chtějí se připojit?
Tito lidé jsou frustrovaní a zklamaní, protože se už viděli tak, jak to dopadlo na Krymu, tedy že se stanou součástí Ruské federace. Tito lidé budou mít pocit, že byli zrazeni. Kdyby se ale situace za měsíc, rok či pět let opět zdramatizovala a Moskva jim nabídne svou širokou náruč, tak oni nadšeně zavrtí ocáskem. Putin jim teď může říct „Podívejte se, v době, kdy jste si měli obléknout uniformy a jít bojovat, tak jste nešli. My o vás proto nebudeme pečovat.“ To ale jen spekuluju.

Lidovky.cz: Co musí Ukrajina v těchto osvobozených oblastech zajistit? Kde začít - u zvýšení bezpečnosti?
První věc je určitě odzbrojit jednotky, které tam mají zbraně a nastolit civilní správu těchto oblastí s tím, že ukrajinská policie či další složky budou zabezpečovat to, čemu říkáme veřejný pořádek. Pak přijde určitě na řadu zmapování škod, případně odškodnění těch, kterým byly zničeny domovy. Dále snaha o přebudování veřejné infrastruktury, což bude obrovský problém, protože škody jsou opravdu značné. Otázka také je, z jakých zdrojů se to bude platit či zdali na tom bude participovat Evropská unie, což opět Rusku poslouží k tomu, aby říkalo, že Ukrajina není schopná postarat se sama o sebe, že je to řízený stát z Bruselu nebo z Washingtonu. Otázka také je, kolik těch domobránců pronikne do Ruska, protože existují náznaky, že pohraniční vojska z ruské strany mají rozkaz, aby tyto ozbrojence zpátky do Ruska nepouštěla. Právě proto, že se jich bojí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!