2. prosince 2017 8:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Quebecký soud pozastavil platnost zákona o zahalování tváře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Zahalené ženy (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahalené ženy (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

TORONTO Quebecký odvolací soud pozastavil platnost části zákona, který zakazuje zaměstnancům ve veřejných službách mít zahalený obličej. Zákon o náboženské neutralitě odhlasoval parlament kanadské provincie Quebec v říjnu. Pasáž týkající se zahalování se vztahovala hlavně na muslimské ženy.

Některé z nich nosí burky či nikáby, tedy oděvy, které zakrývají celé tělo a ponechávají jen průhled pro oči. Nařízení se týká i osob, kterým někdo veřejnou službu poskytuje.

Soudce Babak Barin pozastavil platnost části zákona, dokud vláda převážně francouzsky mluvící provincie Quebec nevydá pokyny, jakým způsobem má být nařízení uplatňováno a jaké výjimky mohou být uděleny.

Nařízení se týká například úřednic, policistek, učitelek, ale i řidiček autobusů nebo lékařského personálu, který pracuje ve státem financovaných zdravotních zařízeních. Vztahuje se ale například i na ženy a dívky, které jezdí veřejnou dopravou nebo chodí do státních škol.

Zákon dále ruší náboženskou výchovu pro děti v provincií dotovaných zařízeních. Výslovně norma žádné náboženství neuvádí.

Quebecká vláda zákon hájí. Podle ní nediskriminuje muslimské ženy a je nutný z důvodu bezpečnosti, identifikace a komunikace.

Odvolání k soudu podala koalice muslimů a obhájců občanských práv a quebecká občanka Warda Nailiová, která konvertovala k islámu a nosí nikáb. Nailiová uvedla, že se v posledních týdnech snažila vyhýbat situacím, kdy by mohla být vyzvána k odložení závoje, včetně návštěv u lékaře.

Podle zpravodajského serveru CBC News žilo v roce 2011 v osmimilionovém Quebeku asi 243 tisíc muslimů. Místní islámská komunita se stala letos terčem násilného útoku, když univerzitní student zastřelil v lednu v islámském kulturním centru v Quebeku šest lidí.

Nošení závoje na veřejných místech omezuje mimo jiné Francie, Belgie, Nizozemsko, Bulharsko či německé Bavorsko. Podobné opatření plánuje také Dánsko.

ČTK
  • 10Diskuse

Najdete na Lidovky.cz