Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Radičová: Řekové jsou chudí jako myši. Ze dne na den nebudou mít nic

Svět

  15:00aktualizováno  24. října 9:55
Řekové nejsou bohatší než Slováci. Topí se v dluzích a jsou chudí jako myš, tvrdí Iveta Radičová. A rozhodnutí podpořit tzv. euroval brání, byť ho označuje za nutné zlo.

Iveta Radičová foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

* LN Bylo nutné obětovat vládu, která měla v plánu důležité reformy?

Ale my jsme v naší koalici měli principiální spor. A nebyl to spor jednorázový, protože se nutně budou přijímat další rozhodnutí a stojí před námi schvalování trvalého euromechanismu. Ten spor by byl permanentní – a tak se prostě vládnout nedá. Takže neřešil se jeden konkrétní spor, ale spor, který bychom měli na stole za dva týdny znovu. Samotný mechanismus eurovalu odhlasovaly už v srpnu 2010 všechny politické strany ve slovenské Národní radě včetně SaS. My už jsme zkrátka ten mechanismus schválili, a dokonce jsme pak z něj schválili pomoc Irsku a Portugalsku. Tak se brzdí dluhová krize. Takže pro mě to nebylo rozhodnutí vnucené nám z Bruselu, ale rozhodnutí, které i mně připadalo principiální. Evropská rada (vrcholný orgán EU tvořený prezidenty či premiéry členských států – pozn. LN) funguje na základě politických dohod, to není žádný diktát Evropské komise. Vždycky se hledá a nachází kompromis.

* LN V čem třeba se ustoupilo představám Slovenska?

Tak například jsme jako jedni z prvních přišli s požadavkem kolaterálu, s požadavkem účasti privátního sektoru na oddlužení, regulovaného bankrotu, celkem jsme si stanovili pět požadavků.

* LN Dobře, ale to jsou vesměs věci, které stejně chtěla německá kancléřka Angela Merkelová...

To je výborné, že to chtěla i paní kancléřka Merkelová. Chcete, abych teď vytáhla monitoring, co jsme my žádali první? To je přece nepodstatné. Na různé věci jsme vytvářeli různé aliance. Šlo o dohodu mezi všemi 17 vládami, a ta se nakonec zrodila.

* LN Já tím chtěl říct, že vyšší účast bank na oddlužení Řecka bude spíš německé než slovenské peří, když má Německo mnohem větší váhu.

Ano, bylo velmi dobré sdílet stejnou pozici se zemí, která to upřímně řečeno celé drží nad vodou.

Slovenská premiérka Iveta Radičová

* LN Je spravedlivé, aby chudší Slováci dopláceli na bohatší Řeky?

A ještě vám tam chybí u Řeků slovo tlustý, jak je teď u nás zvykem. Pod krizi se podepsaly – a nemám to seřazené podle pořadí, nejde mi teď o hitparádu důležitosti – nezodpovědné vlády a politici, nezodpovědný bankovní sektor, nezodpovědné ratingové agentury, které úplně selhaly, a nakonec nezodpovědný Eurostat, který selhal též. Příliš mnoho podvodů a lží vyústilo v dnešní krizi. A v takovém Irsku teď nový premiér přijal těžký úkol udělat pořádek. Tváří v tvář nespokojeným občanům. Já tu také mám protesty každou chvíli, tady před Úřadem vlády mi stálo deset tisíc učitelů, dvacet tisíc odborářů, a to byly vášně, denně a denně. Nemyslím si, že máme nepodpořit nové vlády, které se snaží skoncovat s nezodpovědným hospodařením.

* LN Hm, v Řecku uběhly už dva roky od začátku krize a ve zbytnělém státním sektoru tam pořád berou třikrát vyšší platy než u soukromníka.

Taky právě proto nemají program schválený. Velmi dobře víte, že jsme jim loni jako jediná členská země půjčku neposkytli.

* LN Dobře, ale z EFSF se jim asi platit bude...

A to si myslíte proč?

* LN Třeba proto, že část kapacity EFSF se přelije do trvalého fondu ESM.

Já znám pět alternativ řešení, o nichž se má teď o víkendu diskutovat. Řešení, které se má týkat programu pro Řecko, nebudeme vůbec schvalovat – právě proto, že Řecko zatím nezahájilo ty potřebné změny a nesplnilo tak nutnou podmínku. O Řecku tedy zatím mluvit nebudeme, protože zatím není o čem mluvit.

* LN Nebolí vás srdce, když po těch reformách a všech těch učitelských a odborářských demonstracích máte posílat peníze nebo garantovat dluhy států mnohem bohatších?

Nejsou bohatší, jsou v dluzích, oni jsou chudí jako myš. Řecko má dluh 150 procent HDP. V čem spočívá jeho bohatství?

* LN Občané tam berou větší platy i důchody.

Občané tam nejsou bohatí, protože ze dne na den nebudou mít nic. V Řecku je měsíc co měsíc na spadnutí, že se nebude vyplácet ani cent důchodů, ani cent státních mezd.

* LN Vy teď přispíváte k tomu, aby se ten moment pravdy oddálil...

Ne, my přispíváme k tomu, aby ten pád byl pod kontrolou. A aby nás všechny ta vlna tsunami nesmetla. Toť vše. Teď se diskutuje o podobě řeckého bankrotu a o tom, v jaké výši by se měly mazat dluhy. A jelikož bankovní systém je provázaný – na Slovensku máme italské banky a podobně –, tak všechna ta opatření se dělají, aby nebyly ohroženy úspory našich lidí.

Autor: