Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Radikálové odcházejí z irácké vlády

Svět

  15:21
BAGDÁD - Šíité z hnutí radikálního duchovního Muktady Sadra odejdou z irácké vlády. Duchovní nařídil šesti svým ministrům v kabinetu premiéra Núrího Málikího, aby neprodleně vládu opustili; snaží se tak tlačit na vytvoření časového rozvrhu pro odchod amerických vojáků z Iráku.

Irácký premiér Núrí Málikí foto: AFP

"Ministři ihned odejdou z kabinetu a šest svých míst poskytnou vládě s nadějí, že je dostanou nezávislí představitelé, kteří budou zastupovat vůli lidu," přečetl prohlášení duchovního šéf Sadrových poslanců Nasar Rubájí.

Přestože to zřejmě Málikího vládu nepoloží, může krok šesti ministrů přispět k napětí v pestrobarevné sedmatřicetičlenné vládě národní jednoty, napsala agentura Reuters. Šíitský poslanec Abdal Karím Unajzí řekl, že odchod Sadrových ministrů vládu oslabí.

Sadrův blok má v parlamentu víc než 30 z 275 křesel. Jeho poslanci i ministři bojkotovali práci parlamentu i vlády loni kvůli Málikího listopadové schůzce s americkým prezidentem Bushem. Do funkcí se vrátili až letos v lednu, když se parlament zavázal, že se bude zabývat požadavkem Sadrova uskupení na stanovení harmonogramu odchodu koalice.

Málikí šíity popudil svými výroky
Sadrovy milice zvané Mahdího armáda v roce 2004 bojovaly proti americkým vojákům v šíitských oblastech jižně od Bagdádu. Sadr se později zapojil do politiky a boje zastavil. Mahdího armáda je však terčem současné bezpečnostní operace v Bagdádu, protože na vlastní pěst a bez spolupráce s bezpečnostními složkami kontrolovala situaci v šíitských oblastech města. Sadr své lidi z ulic odvolal, ale údajně několik set šíitských milicionářů bylo zatčeno.

Sadr sám se prý zdržuje v Íránu. Minulý týden svolal do šíitských měst manifestace u příležitosti čtvrtého výročí pádu Bagdádu. Účastníci demonstrací žádali odchod Američanů ze země.

Málikí popudil Sadrovo hnutí nedávnými výroky v Japonsku. Řekl tam, že není třeba stanovovat časový harmonogram odchodu koalice, neboť o stažení cizích vojáků rozhodne situace v Iráku. Vláda podle něj dělá maximum pro to, aby byly irácké bezpečnostní jednotky schopny co nejdřív plně převzít úkoly, které nyní plní koalice. Sadrovo hnutí pohrozilo odchodem z vlády hned ve středu.

Autor: