Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Radikálové z Islámského státu chtějí 4,8 miliardy za dva japonské rukojmí

Radikálové z Islámského státu chtějí 4,8 miliardy za dva japonské rukojmí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radikálové z Islámského státu chtějí 4,8 miliardy za dva japonské rukojmí... | foto: idnes.tv/ AP

KÁHIRA Radikálové z organizace Islámský stát (IS) žádají 200 milionů dolarů (4,8 miliard korun) jako výkupné za dva japonské rukojmí. Video s nimi se v úterý objevilo na internetu. IS peníze požaduje do 72 hodin.

Japonci Kendži Goto a Haruna Jukawa v oranžových kombinézách před kamerou klečí spoutaní po boku ozbrojeného muže v černé kukle. Podobně vypadala videa se západními rukojmími, které IS v minulých měsících zabil. Podle agentury AP záběry pocházejí z mediálního pracoviště Furkán, které pro IS vyrobilo i předchozí materiály.

ČTĚTE TAKÉ:

Japonsko, jehož premiér Šinzó Abe je právě na několikadenní cestě po Blízkém východě, na video reagovalo prohlášením, že teroristům nehodlá ustoupit. „Naše pozice bojovat proti terorismu a neustoupit mu zůstává nezměněna. Ověřujeme pravost videa, na němž se hrozí smrtí dvěma mužům, kteří jsou označeni za občany Japonska. Zajímat lidi jako rukojmí je neomluvitelné. Vláda učiní vše, co je v jejích silách, aby byli Japonci co nejrychleji osvobozeni,“ řekl mluvčí vlády Jošihide Suga.

Abe později na tiskové konferenci v Jeruzalémě řekl, že pro Japonsko je prioritou zachránit život rukojmích. „Extremismus a islám jsou dvě naprosto odlišné věci. Svět musí spolupracovat a reagovat, a přitom neustupovat terorismu,“ řekl.  Na dotaz, zda Japonsko výkupné zaplatí, odpověděl: „Největší důraz klademe na záchranu životů a na získání informací s pomocí dalších zemí.“ Suga předtím oznámil, že Japonsko vysílá do Jordánska náměstka ministra zahraničí.

Muž hovořící na videu má podle agentury AP stejný britský přízvuk, jako měl ten, který byl na záběrech při zabíjení předchozích rukojmích. „Japonskému premiérovi: I když jste od IS vzdáleni více než 8500 kilometrů, dobrovolně jste se připojili k tažení proti němu. Hrdě jste darovali 100 milionů dolarů na zabíjení našich žen a dětí a na ničení domů muslimů,“ říká. IS zatím nikdy neohrožoval občany Japonska, zaměřoval se na lidi ze západních zemí.

Rukojmí

Podle AP je Jukawa zaměstnanec jedné soukromé bezpečnostní společnosti. Je mu kolem 40 let a do zajetí IS padl loni v srpnu v Sýrii. Jukawaův otec řekl, že je zprávou ohromen. Japonec na Facebooku loni zveřejnil video, na němž je sám se samopalem a s doprovodným textem: Syrská válka v Halabu 2014. 

Naproti tomu Goto je nezávislý novinář a do Sýrie přijel loni. Napsal knihy o AIDS a o dětech v oblastech konfliktů od Afghánistánu po Afriku. Loni v říjnu v e-mailu agentuře AP napsal, že je v Sýrii. „Doufám, že budu schopen podělit se o atmosféru z tohoto místa,“ sdělil. Oba muži se znali.

Muž podle agentury Reuters na videu žádá 200 milionů, aniž označil v jaké měně. Že jde o dolary, se objevuje pouze v arabských titulcích na obrazovce. Abe o víkendu v Káhiře oznámil masivní finanční nevojenskou pomoc blízkovýchodním zemím a těm, které čelí hrozbě IS, pak samostatných 200 milionů dolarů. 

Dnes v Jeruzalémě řekl, že Japonsko tuto částku poskytne a že jde především o humanitární pomoc. „Japonsko chce maximálně pomáhat v nevojenské oblasti, zejména uprchlíkům ze Sýrie a z Iráku. Těch ohlášených 200 milionů má být využito na potraviny a léky pro záchranu těch, kdo přišli v těch oblastech o domov a stali se uprchlíky,“ řekl.

Výkupné je pro IS podobně jako pro jiné radikální skupiny významným zdrojem příjmů, z  nichž organizace financuje svou činnost. Islámský stát loni vyhlásil státní útvar chalífát na části území severní Sýrie a Iráku.

IS loni zveřejnil záznamy vražd amerických rukojmí Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa i Britů Davida Hainese a Alana Henninga. V zajetí stále drží britského fotografa Johna Cantlieho a jednu Američanku.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...