29. června 2016 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Když půjde Británie, půjde i Skotsko, řekl o brexitu španělský premiér Rajoy

Španělský premiér Mariano Rajoy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský premiér Mariano Rajoy | foto: Reuters

BRUSEL Skotsko nemá pravomoc vyjednávat s Evropskou unií, jednání s ní může vést pouze Londýn. Na jednání unijních představitelů v Bruselu to ve středu řekl španělský premiér Mariano Rajoy. Pokud podle něj opustí unii Británie, opustí ji i Skotsko.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová přitom usiluje o setrvání Skotska v EU navzdory takzvanému brexitu. Většina Skotů v referendu hlasovala proti odchodu z evropského bloku.

„Chci to říct naprosto jasně. Skotsko nemá kompetenci vyjednávat s Evropskou unií. Španělsko je proti jednání s kýmkoli jiným, než je vláda Spojeného království,“ uvedl Rajoy v Bruselu.

„Jsem zásadně proti tomu, smlouvy jsou zásadně proti tomu a myslím, že je zásadně proti tomu každý. Pokud odejde Spojené království, odejde i Skotsko,“ dodal Rajoy.

Skotové se v referendu na rozdíl od obyvatel Anglie a Walesu vyslovili proti odchodu Británie z Evropské unie. Sturgeonová posléze oznámila, že zahájí jednání s Bruselem, aby ochránila postavení své země v EU. Setkala se již s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Ve středu ji čeká ještě schůzka s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Rajoy odmítá jednostranné kroky skotské vlády především s ohledem na separatistické úsilí Katalánska, proti kterému španělská vláda bojuje, upozornila agentura AFP.

Nový katalánský parlament, v němž mají většinu separatistické strany, loni schválil rezoluci, podle níž má být uspořádáno referendum a do 18 měsíců má vzniknout samostatný stát. Tuto rezoluci španělský ústavní soud označil za neústavní.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...