Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Raketa KLDR: nečitelný tah

Svět

  9:19
Soul - Ohrožuje Severní Korea diktátora Kim Čong-ila svět, nebo se jen opět uchýlila k dalšímu ze svých zastrašujících manévrů? Na tuto otázku se v posledních dnech pokoušejí odpovědět západní zpravodajské služby, nejrůznější vojenští experti i politici.
Raketa - ilustrační foto

Raketa - ilustrační foto foto: Reprofoto

Satelitní snímky totiž nedávno odhalily v oblasti známé pod jménem Musundanri v severokorejské provincii Hamgyegong „podezřelý pohyb“ kolem tamní odpalovací rampy. Některé zdroje usoudily, že se zde severokorejský režim chystá odpálit mezikontinentální balistickou raketu Tepodong-2. Střela, která může nést jaderné hlavice a se svým doletem od 2000 do 6000 kilometrů ohrozit třeba i Havaj či Aljašku. „Jediné, co zbývá, je stisknout startovací tlačítko,“ varoval v neděli jeden z nejmenovaných představitelů jihokorejského ministerstva zahraničí. Včera ale své obavy zmírnili jak jihokorejští, tak i někteří američtí představitelé, kteří vývoj kolem střely rovněž pozorně monitorují. Deník The Washington Post včera citoval některé bezpečnostní experty, kteří tvrdí, že důkazy o odpálení rakety jsou založené na neúplných zpravodajských informacích. Ze satelitních snímků prý také nevyplývá nic přesvědčivého.

Žádný test, prý jen družice

Jihokorejská národní zpravodajská služba včera rovněž své obavy zmírnila. Jak včera napsal jihokorejský list Čoson ilbo, v kritické oblasti se v současnosti nachází jen 40 kontejnerů s palivem pro raketu, což je údajně nedostatečné množství pro naplnění střely.
Přesto, jako vždy v případě tajnůstkářské KLDR, není důvod k optimismu. Raketu Tepodong (tehdy s označením 1) totiž Severokorejci v minulosti již odpálili. V srpnu roku 1998 přeletěla Japonsko a dopadla do vln Tichého oceánu (Pchjongjang tehdy tvrdil, že se jen pokusil vypustit družici na oběžnou dráhu).

Navíc státní severokorejská propaganda přilila do ohně svou tradiční ostrou rétorikou. Včera KLDR oznámila, že si může svobodně provádět zkoušky raket a že nikdo nemá právo tuto svobodu zpochybňovat. KLDR se rovněž necítí být vázána dosavadními dohodami v rámci šestistranných jednání o zastavení svého jaderného programu. Při pohledu na nekonečné vyjednávání o ukončení této jaderné krize, kterou KLDR rozpoutala již na podzim roku 2002, se může zdát, že i nynější spekulace o raketě Tepodong2 jsou jen snahou KLDR svět vydírat.
Severokorejskému diktátorovi se nicméně opět podařilo vystrašit především své nejbližší sousedy, Jižní Koreu a Japonsko. O tom svědčí například alarmující zpráva z neděle, kdy média těchto dvou zemí upozornila na mimořádné vysílání státní severokorejské televize. Ta ráno obyvatele země vyzvala k vyvěšení vlajek a k poslechu oficiálního prohlášení. To se ale týkalo jen a pouze výročí Kim Čong-ila. Před 42 lety totiž diktátor začal pracovat ve vedení komunistické strany.

S obavou ale spekulace o možném odpálení severokorejské rakety sledují i Američané. Deník The Washington Times napsal, že Pentagon dal „přepnout“ do pohotovostního modu budovaný systém protiraketové obrany. Následně tuto zprávu potvrdila i americká administrativa. „Je dobré být připravený,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného představitele Pentagonu. Vojenští experti se ovšem rozcházeli v názoru, zda by se USA vůbec pokusily severokorejskou raketu sestřelit.

Autoři: