Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raketoplán Atlantis konečně odstartoval

Svět

  17:42
MYS CANAVERAL - Raketoplán Atlantis se šestičlennou posádkou na palubě dnes úspěšně odstartoval z floridského Mysu Canaveral ke své jedenáctidenní misi. Jejím cílem je obnova prací na dostavbě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Atlantis foto: AFP

Start se měl původně uskutečnit 27. srpna, Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) jej ale
opakovaně musel odložit kvůli nepřízni počasí a technickým potížím, naposledy v pátek.

Let Atlantisu je první "stavební" misí NASA k ISS od katastrofy raketoplánu Columbia, který se v únoru 2003 při sestupu do atmosféry rozpadl a shořel. Sedm astronautů tehdy zemřelo.
Od této katastrofy NASA vypustil do kosmu pouze dvakrát raketoplán Discovery, v roce 2005 a 2006. Cílem těchto misí bylo výhradně prověření bezpečnostních opatření, která kosmická agentura po pádu Columbie přijala.

V pátek NASA start odvolal jen 45 minut před plánovaným vypuštěním. Důvodem byl problém na čidlu palivové nádrže. Podle agentury AP odklad přišel úřad na 616.000 dolarů (téměř 14 milionů korun).

Atlantis nese k ISS 16 tun zásob a stavebních dílců, které mají stanici rozšířit. Mezi nimi jsou mimo jiné dva moduly označované P3/P4 se slunečními bateriemi, solární anténa či generátor, uvedla agentura AFP.

Posádku raketoplánu tvoří pět Američanů a jeden Kanaďan. Velitelem je Brent Jett (USA), druhým pilotem Chris Ferguson (USA). Na palubě jsou dále čtyři specialisté: Joe Tanner (USA), Dan Burbank (USA), Heidemarie Stefanyshynová-Piperová (USA) a Steve MacLean (Kanada).

Během mise, která by měla skončit 20. září, mají v plánu tři výstupy do volného kosmického prostoru. Trvat by měly kolem šesti a půl hodiny a astronauti by při nich měli na ISS připevnit zařízení na výrobu elektrické energie z energie solární.

Raketoplány jsou jedinými vesmírnými plavidly, která jsou schopna na ISS dopravit rozměrnější předměty. Na přepravu na orbitu na Kennedyho vesmírném centru čeká zhruba polovina dílů stanice, jejíž celková hodnota dosahuje 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun).
Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat