Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouská čísla explodují, úřady hlásí 5627 nově nakažených, předchozí rekord byl překonán o čtvrtinu

Sebastian Kurz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Kurz. | foto: Helmut FohringerReuters

Vídeň Rakousko poprvé překročilo hranici 5000 nově nakažených koronavirem za jeden den, a to výrazně. V pátek hlásí rakouská ministerstva vnitra a zdravotnictví 5627 nově infikovaných.

Předchozí a pouze den starý rekord činil 4453 nových případů, byl tedy překonán o více než čtvrtinu. Sousední Švýcarsko, které má stejně jako Rakousko necelých devět milionů obyvatel, zaznamenalo 9207 nově nakažených a celkový počet obětí covidu-19 tam překročil 2000.

Nejvíce nově nakažených z rakouských spolkových zemí v pátek hlásí opět Horní Rakousy. V regionu sousedícím s jižními Čechami se podle oficiálních statistik za posledních 24 hodin nakazilo 1302 lidí. Následuje Vídeň s 906 nově infikovanými a Dolní Rakousy s 876.

Rakouská vláda se obává, že nemocnice brzy budou na hranici svých kapacit, a v sobotu odpoledne se chystá ohlásit zpřísnění protiepidemických opatření. Kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek řekl, že kapacity budou překročeny, jakmile se budou denní přírůstky pohybovat kolem 6000. Dosavadní rakouská opatření jsou poměrně mírná a zatím zůstávají otevřeny například i restaurace či divadla.

Tomu by ale mohl být od příštího týdne konec. Podle informací serveru oe24.at vláda plánuje nejméně na měsíc zastavit kulturní život. Kromě toho má být vyhlášen zákaz vycházení od 20:00 do 6:00 SEČ.

Během vrcholu první vlny pandemie v březnu zaznamenalo Rakousko nejvyšší denní nárůst koronavirových případů o 1050. Tehdy vláda sáhla k výraznému utlumení ekonomiky a omezení pohybu a setkávání lidí. Tentokrát se ale vláda chce úplnému takzvanému lockdownu vyhnout s ohledem na ekonomiku.

Do pátku bylo v Rakousku zaznamenáno 99 576 případů koronavirové infekce a 1082 souvisejících úmrtí. Naopak 64.987 nemocných se zotavilo. Aktivních případů je nyní přes 33 500. V rakouských nemocnicích je 1803 pacientů s covidem-19, z toho 263 na jednotkách intenzivní péče.

Ve Švýcarsku, které patří aktuálně k nejhůře zasaženým zemím v Evropě, počet nově nakažených koronavirem vzrostl o 9207 za posledních 24 hodin. Dohromady už Švýcarsko společně s malým knížectvím Lichtenštejnskem eviduje 154 251 případů infekce. Počet úmrtí dosáhl 2037 poté, co úřady zaznamenaly 52 zemřelých s covidem-19 za poslední den.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...