Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rakousko chce při nastartování turismu provádět 65 tisíc testů týdně. Má se prezentovat jako bezpečná země

Rakouské hranice (ilustrační snímek). foto: ČTK/AP

Vídeň - Rakouská vláda chce při obnovování turistického ruchu po 29. květnu otestovat na koronavirus co nejvíce zaměstnanců hotelů a ubytovacích zařízení. Kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek ujistil, že země bude do testovacích kapacit investovat velké prostředky. Prezident rakouské hospodářské komory Harald Mahrer podle agentury APA řekl, že cílem je celoplošné provádění 65 000 testů týdně.
  16:31

Rakousko se tak chce prezentovat jako mimořádně bezpečná země, což by mělo zahraničním turistům usnadnit rozhodování ve prospěch alpské republiky.

„Jako Rakouská republika budeme hodně investovat, abychom měli velké testovací kapacity a testovali co nejvíce a co nejpravidelněji pracovníky, kteří se starají o hosty,“ řekl ve čtvrtek kancléř na tiskové konferenci ve Vídni. Kromě toho vláda vyčlení dodatečných 40 milionů eur (přes miliardu korun) na propagaci Rakouska coby turistické země.

Podle Kurze má koncept zaručit, že se budou hosté v Rakousku cítit dobře a bezpečně. „Velkým množstvím testování pracovníků se má zabránit tomu, aby v případě nakažení virus dál šířili,“ řekl Kurz. Podle něj lze sotva v některé zemi strávit dovolenou bezpečněji než v Rakousku.

Šéf hospodářské komory Mahrer na stejném brífinku uvedl, že do konce července mají být testovací kapacity navýšeny tak, aby bylo možné testovat na přítomnost viru SARS-CoV-2 65 000 pracovníků ubytovacích zařízení týdně. Náklady na testování převezme stát. Mahrer poznamenal, že to je jedna z nejlepších investic, jakou lze učinit pro turistický ruch.

V Rakousku smí hotely a další ubytovací zařízení opět otevřít 29. května. V prostoru vchodu a na recepci budou hosté povinně nosit roušky a podávání jídla bude možné jen za dodržování zvláštních hygienických opatření. Skupiny hostů však mezi sebou nebudou muset udržovat odstupy.

Už od června by měly být rakouské hranice z velké části opět volně průjezdné. Podle úterního vyjádření českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka by se hranice s Rakouskem mohly do poloviny června otevřít i pro české turisty bez nutnosti testů na covid-19. Finální termín otevření hranic by měl být známý ve druhé polovině příštího týdne.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat