4. dubna 2018 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko chce zakázat šátky ve školkách. Podle Islámské náboženské obce jde o populismus

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

VÍDEŇ Rakouská vláda chce zakázat nošení šátků malým dívkám ve školkách a základních školách. Příslušný ústavní zákon má být vypracován do začátku letních školních prázdnin, informovala agentura APA. Rakouský kancléř Sebastian Kurz z lidové strany (ÖVP) doufá, že návrh podpoří i opoziční sociální demokraté (SPÖ).

Zákaz šátků má být obsažen v „zákonu na ochranu dětí“, který mají společně vypracovat ministr školství Heinz Fassmann, ministryně pro záležitosti žen Juliane Bognerová-Straussová (oba ÖVP) a ministryně zahraničí a integrace Karin Kneisslová (FPÖ).

Vláda chce dát normou najevo, že Rakousko je sekulární stát, zdůvodnil iniciativu Fassmann, který chce rovněž nechat vypracovat příslušný právní posudek. Z náboženských důvodů je podle něj šátek na hlavu nutný až od puberty.

„Naším cílem je čelit jakémukoli vytváření paralelních společností v Rakousku,“ řekl Kurz veřejnoprávní televizi ORF. „K tomu samozřejmě patří i dívky nosící šátek ve školkách nebo základních školách,“ dodal kancléř, podle něhož jde zejména v islámských školkách o stále častější jev.

Opatření směřuje především proti nošení burek a nikábů

Vicekancléř a šéf FPÖ Heinz-Christian Strache za návrhem nevidí náboženskou debatu. Spíš jde podle něj o zrovnoprávnění a „integrační opatření“. Malé dívky podle něj musí mít ve svém vývoji svobodu a kromě toho je třeba něco podniknout proti politickému islámu.

Opozice je ochotna jednat o podpoře ústavního zákona, který je třeba v parlamentu schválit dvoutřetinovou většinou. Exkancléř a předseda SPÖ Christian Kern však po vládě požaduje komplexní „integrační balíček“ a upuštění od krácení prostředků na integrační opatření.

Rakouská muslimská obec se na mimořádném jednání svého předsednictva „ve vší rozhodnosti“ vyslovila proti plánovanému opatření. Vládu obvinila z populistické politiky a varovala před přiživováním „nepřátelské představy o islámu“.

Rakouský parlament už loni v květnu hlasy zákonodárců tehdejší koalice SPÖ a ÖVP schválil zákaz zahalování celé tváře na veřejnosti. Opatření, které vstoupilo v platnost v říjnu, bylo součástí „integračního balíčku“, který také konkretizovalo způsob začleňování žadatelů o azyl do rakouské společnosti a ztěžovalo agitaci ve prospěch šíření radikálních myšlenek.

Opatření směřuje především proti nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!