Obvinění vychází z Kurzovy odpovědi na otázku, jak intenzivně se podílel na transformaci tehdejšího státního holdingu ÖBIB. Před výborem v roce 2020 bagatelizoval svou roli při výběru dozorčí rady i šéfa nástupnické společnosti ÖBAG Thomase Schmida. Na základě Schmidových chatových zpráv, které publikovala média, je nicméně prokuratura přesvědčena o opaku, podle ní Kurz se svým blízkým spolupracovníkem Schmidem na toto téma pravidelně diskutoval nejméně od roku 2017.
Kurz jakoukoli vinu popírá. „Obvinění jsou falešná a těšíme se, až konečně vyjde najevo pravda a obvinění se prokáže jako nepodložené i u soudu,“ napsal exkancléř na sociální síti X.
Spolu s Kurzem čelí obžalobě z křivé výpovědi před vyšetřovacím výborem další lidé z Kurzova okolí. Pokud se jim vina prokáže, mohou být potrestáni až třemi roky vězení.
Sebastian Kurz odešel v pravý čas. Za čas se může vrátit jako spasitel |
Bývalý šéf Rakouské lidové strany (ÖVP) Kurz patřil k velkým nadějím konzervativců v celé Evropě. V Rakousku stál v čele dvou kabinetů v letech 2017 až 2019 a 2020 až 2021. Vzhledem k četným skandálům na podzim 2021 na kancléřskou funkci rezignoval a v prosinci téhož roku oznámil svůj úplný odchod z politiky. Nyní se věnuje podnikání a lobbingu.
Takzvanou kauzu Ibizagate spustila videonahrávka tajně natočená v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza ve vile tehdejšího vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho, bývalého předsedy pravicově populistických svobodných (FPÖ), kteří tehdy s Kurzovými lidovci tvořili vládní koalici. Strache na záznamu otevřeně hovořil o svém korupčním jednání. K vyšetření skandálu a možné korupce v době první Kurzovy vlády zřídil rakouský parlament vyšetřovací výbor.
Kancléř Kurz odešel kvůli svým aférám z politiky:
2. prosince 2021 |