Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rakousko od pondělí rozšíří povinnost nosit roušky, bude omezena i kapacita akcí

Sebastian Kurz. foto: Helmut FohringerReuters

Vídeň - V Rakousku se kvůli šíření koronaviru od pondělí zpřísní pravidla nošení roušek. Lidé si budou muset ústa a nos znovu zakrývat v obchodech, v provozovnách služeb, na úřadech či ve školách. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil kancléř Sebastian Kurz. Omezena bude opět i kapacita veřejných akcí.
  13:01

„Začíná to být opět vážné,“ uvedl Kurz. Zdůraznil, že vláda očekávala, že se situace kolem koronaviru s příchodem podzimu opět zhorší. „Právě tato situace teď nastala,“ řekl.

Česko, Rakousko a Slovensko se nechystají vzájemně omezit cestování. Babiš má příslib od premiérů

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 580 potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2. Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví informovalo dokonce o 664 případech. Zhruba polovinu z v pátek ohlášených případů odhalili zdravotníci v hlavním městě Vídni.

Nová opatření budou platit od nedělní půlnoci na celém území Rakouska. Lidé budou muset roušky opět nasadit v obchodech, v provozovnách služeb, na úřadech a všude, kde přichází do kontaktu prodejce se zákazníkem. Děti budou muset roušky nosit ve školách mimo učebnu. Nos a ústa si budou muset opět zakrývat i zaměstnanci restaurací, kaváren a hospod. Hosty budou moci přitom obsluhovat jen na místech k sezení.

Akce budou mít v Rakousku od pondělí omezenou kapacitu. Pokud nebudou mít lidé vyhrazená k místa k sezení, bude jich moci být uvnitř maximálně 50 a venku nanejvýš 100. Na velkých akcích s vyhrazeným sezením bude kapacita uvnitř omezená na 1500 a venku na 3000.

Na čtyřstupňovém koronavirovém semaforu zůstává zatím většina Rakouska v zelené zóně s nízkým rizikem nákazy. Ve žluté kategorii se středním rizikem jsou nyní Vídeň, přilehlý okres Korneuburg, Vídeňské Nové Město, Štýrský Hradec, Innsbruck a tyrolské okresy Kufstein a Schwaz.

Cílem nových opatření je podle Kurze zamezit rozsáhlé uzávěře s dopadem na hospodářství jako na jaře. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober označil situaci za „vážnou“. Upozornil, že se ale zhoršuje i v okolních zemích, a na prvním místě přitom jmenoval Česko.

Rakousko posiluje zdravotní kontroly na hranicích se Slovenskem. Chtějí snížit počet nakažených

V osmimilionovém Rakousku se od počátku epidemie nakazilo koronavirem téměř 32 000 lidí. V současnosti je jich infikovaných asi 4800. S covidem-19 zemřelo 750 pacientů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!