Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rouška pod nosem? To se nepokutuje, zavánělo by to přílišnou represí, zní z hygieny i policie

Rouška (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rouška (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Ležérní móda proniká i do epidemiologického zahalování. V obchodních centrech nebo hromadné dopravě nejsou výjimkou lidé, kteří si roušku nasadí pod nos nebo rovnou na bradu.

Mají ústenku takříkajíc na číhané: když narazí na revizora či policistu, který je upozorní, že pod látku musí nos i ústa, napraví to. Po opadnutí dozoru opadá i zakrytí. Epidemiologové upozorňují, že nejde o to vyzrát na policii: jen dobře přiléhající rouška, která kryje oba výdechy, představuje ochranu před nemocí.

Špatně nasazená rouška, byť by to bylo projevem schválnosti, není postižitelná: podle hygieniků a policie by to ani nebylo namístě, protože už by to zavánělo přílišnou represí. Vláda i další představitelé státu chtějí spoléhat na dobrou vůli a zodpovědnost každého jednotlivce.

Jen premiér Andrej Babiš (ANO) ukročil stranou, když v pátek uvedl, že „policie se má hlavně věnovat hlídání toho, zda lidé dodržují povinnost nosit roušky“. Udělal to v reakci na nabídku vicepremiéra Jana Hamáčka, že policisté pomohou zahlceným hygienám s trasováním.

„Opatření hovoří o tom, že ve vybraných prostorách je zakázán pohyb bez ochranných prostředků dýchacích cest – nosu a úst. Policista na místě samozřejmě dokáže vyhodnotit, zdali má osoba roušku nasazenou špatně, a v tom případě ji upozorní, aby si ji nasadila pořádně. Určitě nebudeme sankcionovat lidi za to, že mají špatně nasazené roušky. Nejprve je budeme upozorňovat,“ sdělil pro Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Policie se snaží většinu případů vyřešit po dobrém, až když si někdo odmítá tvář přikrýt, dojde na pokutu. Neexistuje statistika, jaký podíl z celku představuje domluva, kolik bloková pokuta a kolik předání do správního řízení hygienické stanici. 

Z praxe ale vyplývá, že když dává sankci na místě muž v uniformě, jde nejčastěji o jednu až dvě stovky. Když se věc předá coby přestupek hygieně, končívá to tisícovkou až dvěma. Maximum podle zákona činí deset tisíc, ale k takové výši se v reálu nikdo neuchyluje.

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.