Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Rakousko: pečovatelky vyhrály

Svět

  7:48
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Profese takzvané domácí pečovatelky se stane vůbec první profesí, kterou mohou Češi a Češky v Rakousku oficiálně vykonávat bez pracovního povolení. Na legalizaci práce pečovatelek z nových členských zemí EU se totiž v Rakousku v rámci povolebních vyjednávání dohodly dvě nejsilnější strany, tedy sociální demokracie (SPÖ) a lidovci (ÖVP).
Pečovatelka (ilustrační foto)

Pečovatelka (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Už na prvním zasedání nově zvoleného parlamentu 30. října by tak měli poslanci schválit úpravu zákona, která lidem z Česka umožní zcela legálně brát peníze za to, že se budou v rakouských rodinách starat o staré a nemocné lidi. V zemi dnes podle odhadů pracují tisíce českých pečovatelek takzvaně načerno, za což jim v případě odhalení dosud hrozilo až vyhoštění.

„Dosáhli jsme v otázce pečovatelské péče shody na základě velmi přínosných a konstruktivních rozhovorů,“ prohlásil na společné konferenci se sociálními demokraty lidovecký ministr hospodářství za lidovou stranu Martin Bartenstein. Legalizace práce pečovatelek se stala vůbec prvním bodem, na kterém se v povolebním vyjednávání shodla vítězná sociální demokracie s těsně druhými lidovci. I když v Rakousku stejně jako v Česku stále není jasné, kdo po nedávných volbách vlastně zasedne v nové vládě, dohoda dvou nejsilnějších stran s drtivou většinou v parlamentu znamená, že navrhované legalizaci už nestojí nic v cestě.

V Rakousku podle některých odborných dohadů nelegálně pracuje až 40 000 pečovatelek, zejména z Česka a ze Slovenska. Ženy většinou ve čtrnáctidenních cyklech nepřetržitě pečují o staré a nemohoucí lidi, za což si mohou za dva týdny vydělat kolem 700 eur (20 000 korun).

Pokuta až 10 000 eur
Ačkoliv podle rakouských zákonů hrozí takovým pečovatelkám až razítko „nežádoucí“ do cestovního pasu a jejich zaměstnavatelům pokuta až 10 000 eur, v Česku už roky nabízí takové zaměstnání na rakouském území řada zprostředkovatelských agentur. Například českobudějovická agentura Das Beste Privat si za zprostředkování místa pečovatelky v rakouské rodině účtuje 26 000 korun. Za jeden den nepřetržité péče ale slibuje takzvané kapesné mezi 36 a 60 eury.

K návrhu na legalizaci práce pečovatelek z nových zemí EU dospěli rakouští politici poté, co vyšlo najevo, že si desetitisíce rakouských seniorů nemohou dovolit legální, ale zato několikanásobně dražší pečovatelkou službu. Média navíc vypátrala, že slovenskou pečovatelku zaměstnávali například i příbuzní současného rakouského kancléře Wolfganga Schüssela a prezidenta Heinze Fischera.

Autor: