Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakousko zpřísní opatření proti koronaviru. Na Česko poukázalo jako na odstrašující případ

Spolkový kancléř Rakouska Sebastian Kurz ve Vídni 21. 7. 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolkový kancléř Rakouska Sebastian Kurz ve Vídni 21. 7. 2020. | foto: Lisi NiesnerReuters

Vídeň Rakousko opět zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Uvnitř se bude moci od pátku scházet jen šest dospělých, venku nanejvýš dvanáct, uvedl na tiskové konferenci kancléř Sebastian Kurz. Vicekancléř Werner Kogler řekl, že je situace vážná, a opět přitom poukázal na nepříznivý vývoj v Česku. V Rakousku za 24 hodin přibylo 1121 potvrzených případů nákazy koronavirem, Česko za neděli hlásí 5059 nových případů.

Nové opatření, které omezuje počet účastníků na soukromých akcích, se týká mimo jiné svateb, narozeninových oslav, spolkových slavností či tanečních kurzů. Netýká se setkání na pracovišti a výjimku dostaly také pohřby.

Veřejných akcí, které úřady povolí, se bude moci nově účastnit venku maximálně 1500 a uvnitř 1000 lidí. Při všech kulturních a sportovních událostech, například při zápasech fotbalové ligy či divadelních představeních, budou muset mít lidé zakrytá ústa a nos.

Celostátní zavírací dobu restaurací a hospod rakouská vláda nezavedla. Podle Kurze o ní mohou rozhodnout jednotlivé spolkové země. Některé to už dříve učinily, například v Tyrolsku musí hosté gastronomické podniky opustit nejpozději ve 22:00.

Členové Kurzovy vlády v pondělí na Rakušany apelovali, aby opatření dodržovali. Cílem je podle kancléře Kurze zabránit další celostátní uzávěře. Vicekancléř Kogler upozornil na nepříznivý vývoj v sousedních zemích. Jmenoval přitom Česko a zmínil, že Praha požádala kvůli špatné situaci Bavorsko o případnou pomoc s péčí o pacienty s těžkým průběhem covidu-19. Na Česko jako odstrašující případ už v minulých dnech několikrát poukázal i Kurz.

Za posledních 24 hodin přibylo v Rakousku 1121 potvrzených případů nákazy koronavirem. Většinu nových případů opět hlásí hlavní město Vídeň (266), následují Dolní a Horní Rakousy (176 a 174), dvě spolkové země sousedící s Českem.

Od počátku epidemie se v Rakousku nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 65 tisíc lidí. Zhruba 50 tisíc z nich se viru již zbavilo. S covidem-19 zemřelo v Rakousku 904 lidí. V nemocnici je nyní kvůli nákaze 799 lidí, z toho 145 na jednotkách intenzivní péče. Pokud se nepodaří současný vývoj zastavit, je podle Kurze možné, že v prosinci bude přibývat denně 6000 případů. V sobotu Rakousko ohlásilo rekordní denní přírůstek 1747 případů.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...