Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rakouský prezident jmenoval Kurzovu vládu lidovců a Zelených

Zleva kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) a vicekancléř Werner Kogler (Zelení). foto: Reuters

Vídeň - Nová vláda Rakouské lidové strany (ÖVP) a Zelených v úterý do rukou prezidenta Alexandera Van der Bellena složila slavnostní přísahu. V jejím čele stane třiatřicetiletý Sebastian Kurz, který bude nejvyšší vládní post zastávat již podruhé. Je to poprvé, co se rakouští Zelení budou podílet na spolkové vládě. Sedmnáctičlenný kabinet přichází s ekologickým programem i plánem přísnější kontroly migrace a integrace cizinců.
  12:02

Prezident podle agentury DPA řekl, že Rakušané i on sám mají od nové koalice „velká očekávání“. Vláda by se měla „plynule, klidně a svědomitě“ pustit do práce a starat se zejména o důvěru lidí. „Tato důvěra není samozřejmá,“ uvedl prezident a bývalý šéf strany Zelených Van der Bellen.

Rakouští lidovci exkancléře Kurze se domluvili se Zelenými na vládní koalici

Strany o vytvoření koalice vyjednávaly téměř tři měsíce od předčasných voleb, které se uskutečnily 29. září. Minulý týden oznámily uzavření dohody a představily programové priority. Ty zahrnují cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2040, snížit daně či důrazněji prosazovat integraci cizinců do rakouské společnosti.

Stejně jako předchozí rakouské vlády bude i Kurzův druhý kabinet odpůrcem jaderné energetiky. Programové prohlášení hovoří o nutnosti bránit diplomatickou cestou výstavbě či rozšíření jaderných elektráren zejména v sousedních zemích, tedy včetně Česka.

PETRÁČEK: Kurz v zeleném. Nová rakouská vláda není revolučním přelomem

Předseda lidovců Kurz se stane kancléřem již podruhé, jeho předchozí kabinet se loni rozpadl po necelém roce a půl kvůli korupční aféře předsedy koaliční Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho.

Kurzova ÖVP, která drtivě vyhrála zářijové parlamentní volby, bude mít ve vládě jasnou převahu. Kromě funkce kancléře bude mít jednoho státního tajemníka a deset ministerstev, včetně resortu financí, obrany, vnitra a zahraničí. Zeleným připadnou čtyři pozice ministrů a jednoho státního tajemníka. Poprvé budou mít ve vládním týmu početní převahu ženy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!