20. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Video, které zbouralo rakouskou vládu: na Ibize se řešilo ovlivňování médií, ústřice i ‚příkladný‘ Východ

Heinz-Christian Strache (vpravo) na videu, které způsobilo jeho pád. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Heinz-Christian Strache (vpravo) na videu, které způsobilo jeho pád. | foto: YouTubeReprofoto

IBIZA/PRAHA Zveřejněný videozáznam, na němž se šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache baví s domnělou členkou ruského oligarchického klanu, je asi šest hodin dlouhý. Přinášíme výběr nejzajímavějších témat, o kterých se ve vile na Ibize diskutovalo.

Kvůli videu, na němž Strache vyjednává s údajnou neteří ruského oligarchy o politické podpoře výměnou za získání veřejných zakázek, padla v sobotu rakouská vláda, ve které byl Strache vicekancléřem. Vzdal se i postu předsedy FPÖ. Více čtěte ZDE:

„Když nás ty noviny trochu popostrčí, tak dostaneme ne 27, ale aspoň 34 procent. Všechny články musí být v náš prospěch a naštvat rudé a černé.“

Takové bylo Stracheho klíčové sdělení k celému dealu: Tím, že podle plánu měli ruští „spojenci“ nakoupit podíl v nejčtenějším rakouském deníku Kronen Zeitung, získala by FPÖ prostor pro masivní ovlivňování rakouského veřejného mínění. To se podle Stracheho plánu mělo přetavit v příznivý volební výsledek pro Svobodné. „Rudí a černí“ jsou Stracheho političtí soupeři a po dlouhá desetiletí dvě nejsilnější politické strany v Rakousku – sociální demokraté a lidovci.

Ze záznamu vyplývá, že Strache měl zpočátku pochyby o tom, že falešná Ruska je již v kontaktu s dědici po někdejších spolumajitelích Kronen Zeitung a jedná s nimi o odkupu. Později se ale jeho pochybnosti rozptýlily a vidina cesty do křesla kancléře převážila.

Inspirace u Maďarů

„Jako spolumajitelka Kronen Zeitung rázem budete mezi deseti nejvlivnějšími lidmi v Rakousku,“ říká později k tématu Strache a nenechává nikoho na pochybách, že by si pohlídal personální politiku v listu. „Jsou tam tři čtyři lidé, kteří by rychle museli jít pryč. Snadno je nahradíme – novináři jsou největší děvky na Zemi.“

Při úvahách o uplatňování politického vlivu skrze noviny Strache neskrýval obdiv k tomu, jak vypadá mediální scéna v Maďarsku. Explicitně přitom zmiňuje jméno maďarského premiéra Viktora Orbána.„Od Maďarů bychom se měli učit – podívejte se, jak tam vypadá mediální krajina. Toho chceme dosáhnout tady.“ 

Noviny, které v Maďarsku byly původně kritické k premiéru Orbánovi a jeho straně Fidesz, v minulosti buď zanikly, nebo je nakoupili Orbánovi političtí podporovatelé. Toho chtěl Strache prostřednictvím vlivu na Kronen Zeitung dosáhnout i v Rakousku.

Rakouský  vicekancléř a šéf protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ)...
Odpoledne se ve Vídni sešli demonstranti před budovou rakouské vlády. Reagovali...

Zajímavé úvahy přednesl Strache i v souvislosti s visegrádskou čtyřkou – politickým uskupením, jehož členy jsou Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko. „Rakousko se musí velmi výrazně otevřít směrem na východ i směrem k Rusku,“ uvažuje Strache. „Na Západě vládne dekadence... na Východě jsou lidé ještě normální.“

Šéf Svobodných zmínil, že sám byl mnohokrát na návštěvě v Moskvě, setkával se s Putinovými poradci a uvažoval o tom, „jak bychom s Rusy mohli strategicky spolupracovat“. Ve svých geopolitických úvahách zmínil také Srbsko, což je podle Stracheho „fantastická země, kde mnozí moji přátele masivně investovali“.

Nemalá část komunikace na inkriminovaném videozáznamu byla věnovaná financování FPÖ. „Existuje několik velmi bohatých lidí, kteří platí mezi 500 tisíci a 1,5 až 2 miliony eur,“ prohlásil Strache. Na jiném místě řekl, že peníze ještě nebyly převedeny, ale že byly slíbeny. Pro tak velké částky existovala nezisková organizace, která nebyla oficiálně propojená se stranou.

„Takové dary pak nemusíte hlásit Účetnímu dvoru,“ vysvětloval Strache. Podle něj je organizace navíc vedena hned třemi právníky.

Ústřice za 1600 eur

Pravidla týkající se politických darů jsou v Rakousku podobná těm německým. Pokud příspěvek přesahuje 50 tisíc eur, musí být ohlášen Účetnímu dvoru. Dary ze strany cizinců pak nesmí překročit 2641 eur.

Strache tvrdil, že existuje 10 potenciálních velkých dárců FPÖ a zamýšlel navštívit každého z nich osobně. Zmiňoval například miliardářku Heidi Hortonovou nebo miliardáře a realitního magnáta Reného Benka. Podle Stracheho mezi „pár velkých hráčů“ údajně patřila také hazardní společnost Novomatic, jeden z největších rakouských daňových poplatníků. „Platí všechny tři,“ prohlásil Strache, čímž měl na mysli největší rakouské politické strany – vedle FPÖ ještě lidovce a sociální demokraty.

Všechny společnosti a jednotlivci jmenovaní Strachem nicméně později jednotně tvrdili, že nikdy žádnými penězi FPÖ nepřispěli, ať už přímo, nebo nepřímo.

Pikantní byly zmínky o luxusním životním stylu špiček a přátel FPÖ. Ta se sama označuje za „sociální domovskou stranu“, což je slogan, který používá i neonacistická strana NPD v Německu. V posledních volbách navíc strana čerpala významnou podporu z řad dělníků.

Strache v kontrastu s tím hovořil o tom, že občas tráví večery s kaviárem a ústřicemi za 1600 eur, což podle něj „není tak drahé“.

Mluvil též o svém kamarádovi, který si koupil diamantový důl v Africe a obchodníkovi z Tel Avivu, který, jak tvrdil, skladoval diamanty ve své silně zabezpečené kanceláři v hodnotě 400 milionů eur.

ONDŘEJ HUDEC, Vít Štěpánek

Najdete na Lidovky.cz