Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rakouští poslanci schválili jako první v EU úplný zákaz karcinogenního herbicidu

Svět

  19:20
Vídeň - Rakouští poslanci v úterý schválili naprostý zákaz kontroverzního herbicidu glyfosátu, který například Kalifornie považuje za karcinogenní. Pokud návrh podpoří i horní komora parlamentu a podepíše ho prezident Alexander Van der Bellen, stane se Rakousko podle agentury Reuters prvním státem Evropské unie, který glyfosát zcela zakáže.

Nejpoužívanější herbicid na světě (grafika LN). foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

Glyfosát vyvinula společnost Monsanto, která herbicid uvedla na trh pod obchodním názvem Roundup. Firmu Monsanto loni v červnu koupil německý agrochemický a farmaceutický konglomerát Bayer, který kvůli zdravotním dopadům herbicidu čelí tisícovkám žalob. Příkladem je květnový verdikt kalifornského soudu, který Bayeru uložil zaplatit odškodné za způsobení rakoviny jisté dvojici přes dvě miliardy dolarů (přes 45 miliard korun). Společnost se proti rozsudku odvolala.

Herbicid Roundup způsobuje rakovinu, rozhodl americký soud. Akcie firmy Bayer padají

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Ministerstvo nyní nebude plošně zakazovat glyfosát, nemá méně škodlivou náhradu

Kritici rakouského návrhu tvrdí, že Vídeň nemůže glyfosát zcela zakázat, neboť by to bylo v rozporu s unijním právem, může ale používání této látky výrazně omezit.

Autor: