Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouští zpravodajci se projevili jako diletanti. Před atentátem ve Vídni několikrát hrubě chybovali

Policie ve Vídni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ve Vídni. | foto: Leonhard FoegerReuters

Vídeň Rakouští zpravodajci se dopustili před listopadovým teroristickým útokem ve Vídni několika vážných chyb. Zanedbali sledování atentátníka Kujtima Fejzulaie, chybovali ale i při hodnocení informace, kterou jim poskytla slovenská tajná služba. Vyplývá to z předběžné zprávy vyšetřovací komise, o které dnes informovala agentura APA. Mezi pochybeními a atentátem ale podle zprávy nelze hledat příčinnou souvislost.

Dvacetiletý islamista zavraždil 2. listopadu v centru Vídně čtyři lidi a přes dvě desítky jich zranil. Fejzulai byl Rakušan, jeho rodiče pocházejí z albánské menšiny v Severní Makedonii. Policie jej při útoku zastřelila.

Loni na jaře poslal soud Fejzulaie do vězení kvůli tomu, že se v roce 2018 pokusil dostat do Sýrie a připojit se tam k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Loni v prosinci byl podmínečně propuštěn s tím, že se bude účastnit programu deradikalizace.

Muž, který zaútočil na dav v centru Vídně
Policie ve Vídni.

Několik dní poté ale při rozhovoru se zástupci tajné služby odmítl spolupracovat. Měl být proto na něj vypracován posudek, který ale zpravodajci dokončili až na počátku letošního října, tedy měsíc před útokem. Až tehdy tajná služba zařadila Fejzulaie do kategorie „vysoce rizikových“ radikálů.

„Je nepřijatelné, aby prvotní posouzení trvalo deset měsíců,“ uvedla ve zveřejněné části předběžné zprávy vyšetřovací komise. Podle ní měl být posudek hotový „nejpozději v červenci“.

Rakouský Spolkový úřad úřadu pro ochranu ústavy a boj s terorismem (BVT) podle vyšetřovací komise podcenil také červencové setkání Fejzulaie s německými a švýcarskými islamisty ve Vídni. Bylo přitom jasné, že se jedná o „teroristickou buňku připravenou k útoku“. Jeden z pracovníků tajné služby si sice závažnost setkání uvědomoval, jeho nadřízení jej ale podle komise „zavázali k mlčení“. BVT to popírá.

Další pochybení v práci zpravodajců komise spatřuje v postupu při hodnocení informace ze Slovenska. Tamní tajná služba rakouské kolegy informovala, že se Fejzulai v červenci pokusil v Bratislavě nakoupit munici do automatické pušky. Spolková tajná služba dostala fotografie z kamerového záznamu obchodu se zbraněmi ve slovenské metropoli, trvalo ale téměř měsíc, než je předala s žádostí o identifikaci vídeňskému útvaru. Jeden z jeho pracovníků následně vyzval, aby se proti Fejzulaiovi zasáhlo. Tomu ale jeho nadřízení nevyhověli.

Podle APA si pracovníci rakouské tajné služby při rozhovorech se členy vyšetřovací komise stěžovali „na velké pracovní vytížení a chybějící technické i personální zdroje“, které se projevují na kvalitě jejich práce.

Vyšetřovací komise ve zprávě nicméně zdůraznila, že nelze hledat mezi zjištěnými pochybeními a teroristickým útokem příčinou souvislost. „Žádná ze zjištěných slabin v komunikaci, ani žádné zdržení nemohou být hodnoceny ani zdaleka jako příčina teroristického útoku z 2. listopadu,“ uvedla.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...