Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na USA se Atlantikem valí obří pás řas, na šířku má devět tisíc kilometrů

Svět

  11:12
Rekordně velká masa mořských řas by podle expertů mohla v létě zavalit pláže Floridy. Na hladině Atlantského oceánu se totiž vytvořil pás nahnědlých rostlin o šířce okolo 8800 kilometrů. Ten míří do Mexického zálivu a už nyní znepříjemňuje pobyt na mexických plážích. Vědci spekulují, že k přemnožení došlo vlivem klimatické změny nebo znečištění.

Samotný výskyt velkých chuchvalců řasy hroznovice není v dané části světa neobvyklý, pásy chaluh jsou však čím dál tím větší, píše zpravodajská společnost BBC. Ten letošní váží asi deset milionů tun a je tak obrovský, že jej lze v celém rozsahu pozorovat jen z vesmíru. Podle listu The New York Times v lednu vědci naměřili rekordní množství dané řasy pro první měsíc roku.

„Ty výkvěty jsou větší a větší a letos to vypadá na nejsilnější rok od začátku záznamů,“ řekl výzkumník z vysoké školy Florida Atlantic University Brian Lapointe. „Pro čistotu pláží v létě 2023 to zkrátka nevěstí nic dobrého,“ pokračoval.

Ve Fort Lauderdale na Floridě odhrnuje traktor chaluhy, které byly vyplaveny na břeh. (16. března 2023)

Velké množství řas může na plážích způsobit různé problémy. Zatímco ve vodě jsou shluky hroznovice útočištěm ryb, krabů a dalších mořských živočichů, na souši mohou „udusit“ želví hnízda, vysvětloval jiný expert Brian Barnes. Po dvou dnech na pláži navíc hroznovice začne hnít a vypouštět do okolí zapáchající směs plynů. Ta může lidem ve větších dávkách způsobovat i zdravotní problémy jako bolest hlavy, pálení očí nebo nevolnost.

„Nemůžete vlézt do vody,“ popisoval svou zkušenost Leonard Shea, který nedávno natočil video na pláži jižně od mexického Cancúnu, kde už moře začalo řasy ve velkém vyplavovat. V oblasti už několik dní evidují na řadě míst „nadměrný“ výskyt hroznovice, kvůli kterému se do úklidu mořské hladiny zapojilo i mexické námořnictvo. „Není to hezký zážitek,“ konstatoval Shea.

Podle NYT se chaluhy začínají objevovat i na ostrově Key West na jihu Floridy. V minulých letech tento fenomén turismus v americkém státě příliš neovlivnil, místní činitelé nicméně ujišťují, že budou vývoj monitorovat. „Okresní a místní činitelé na (souostroví) Florida Keys uvádí, že jsou připraveni hroznovici odstraňovat z veřejných pláží, bude-li to potřeba. Jak okres Monroe, tak město Key West mají v platnosti plány odstraňování hroznovice,“ citovala BBC mluvčího místní rady pro turistický ruch.

Vysvětlení růstu řasových polí vědci stále hledají. „Myslí si, že by to mohlo souviset s teplejší vodou v důsledku klimatických změn nebo se znečištěním (oceánu) živinami, fosforem, sodíkem,“ řekl zpravodaj televize CNN Bill Weir. Řasy podle něj obvykle drží dál od pevniny systém mořských proudů, tentokrát se však masa hroznovice „utrhla a zdvojnásobila za měsíc svou velikost“. Americký národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) odhaduje, že výkvět této řasy bude život v Karibiku ovlivňovat do poloviny října.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!