Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Raúl - nový comandante

Svět

  7:47
HAVANA - Kubánci se včera po 47. letech probudili do zcela nového pocitu. Nebděl nad nimi Fidel Castro jako prezident země. Na 70 procent Kubánců, kteří dnes na ostrově žijí, nezná jiného vůdce. Teď se vlády „dočasně“ ujal jeho bratr Raúl, ministr obrany.

Raúl Castro na vojenském shromáždění v Havaně (rok 1996). foto: Jose GoitiaČTK

Co se o tomto muži ví? Dokáže Kubu „udržet na uzdě“ během Fidelovy nepřítomnosti? Kolem Raúla, šedé eminence kubánské politiky, se za ta léta vyrojila spousta fám. Měl trpět rakovinou prostaty, je zaručeně alkoholik, do svých vil si nechává vozit mladé chlapce, se kterými souloží...

Vedle těchto mnohdy fantaskních zpráv se ale o Raúlovi dá říci, že v poslední době prodělal jakousi ideologickou změnu. Podle některých kubánských opozičníků a nezávislých novinářů se z kdysi nemilosrdného revolucionáře stal reformista a pragmatik.

„Raúl je opravdu výborný organizátor, chybí mu jen evidentně bratrovo charisma. Očekává se, že by zemi mohl více ekonomicky otevřít, politicky, obávám se, to bude ještě trvat,“ řekl včera LN z Havany známý kubánský novinář Oscar Espinoza Chepe s tím, že Kuba může v budoucnu přijmout čínský model - tedy tržní ekonomiku, ale vládu jedné strany.

Raúl Castro, kterého jeho odpůrci viní z desítek politicky vykonstruovaných procesů, které skončily zastřelením u zdi, měl svého bratra již v letech po rozpadu Sovětského svazu přesvědčit, že je nutno zemi otevřít turistům. I přes údajnou nevoli Fidela, který se mimo jiné obával korupce a „zrazení ideálů socialistické revoluce“, se mu to podařilo.

Generálové tak dnes disponují obrovským bohatstvím, protože kontrolují veškerý turistický ruch. Pod Raúla a jeho vojáky patří i „dolarové obchody“, jakási obdoba tuzexových obchodů v bývalém socialistickém Československu. Peníze z turistického ruchu společně s levnými dodávkami venezuelské ropy a podporou Číny na druhé straně pomohly Kubě vybřednout z totální hospodářské krize.

Jen loni Kubu navštívilo na 2,2 milionu turistů. Zlé jazyky tvrdí, že se lidé jezdí dívat na ostrov ještě za vlády Fidela, než se „poměry změní“. Tato slova dokazují, že postava Fidela Castra se ve světě stala nesmrtelnou legendou. Comandante si svou popularitu především v zemích třetího světa vysloužil svým charismatem a útočnou rétorikou vůči USA.

Raúl, považovaný za „suchara“, který toho moc nenamluví, je prý ale ještě radikálnější než jeho bratr. V roce 2001 například vyzval Spojené státy, aby uzavřely mír s Kubou, dokud je Fidel naživu. Později, za jeho nástupců, už prý budou jednání tvrdší...

Autor: