10. dubna 2012 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecká policie šetří. Nabízí strážníky k pronájmu

Řecká policie před parlamentem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká policie před parlamentem | foto: Reuters

ATÉNY Řecká policie bude částečně pronajímat svoje služby. Zájemci si tak mohou u ní objednat ozbrojeného policistu za 30 eur na hodinu. Strážce zákona k tomu prý nutí nedostatek financí.

Řecké ministerstvo pro ochranu občanů, pod které policie spadá, zdůvodnilo opatření snahou alespoň částečně pokrýt náklady na její provoz a získat i nějaké peníze na modernizaci jejího vybavení. Zároveň ale upozornilo, že pracovat za peníze pro soukromníky hodlá pouze ve výjimečných případech, kdy policistů není zrovna zapotřebí v akutních situacích.

Na kolik vyjde řecký strážce zákona?

Zájemci si tak mohou u ní objednat ozbrojeného policistu za 30 eur (745 Kč) na hodinu nebo rovnou hlídkové vozidlo za 40 (přibližně 1000 Kč). Pronajmout si půjde i policejní člun za 200 eur na hodinu nebo i vrtulník za 1500 eur.

Jako příklad, kdy mohou být policisté pronajímáni, uvádějí úřady ochranný doprovod nebezpečného materiálu nebo uměleckých děl po veřejných komunikacích, osobní ochrana nebo bezpečnostní dohled nad natáčením filmů nebo reklam.

Ochrana VIP
Doposud všechny tyto služby zajišťovala policie zdarma, čímž se jí dostávalo v minulosti často velké kritiky, když například zajišťovala ochranu politikům či vysoce postaveným byznysmenům spojeným se státními podniky a jejich rodinám či vzdálenějším příbuzným.

Nový řecký ministr pro ochranu občanů Michalis Chrysochoidis se o nových poměrech ve svém resortu dozvěděl až prostřednictvím tisku, což dal svým podřízeným nelibě najevo, podotkly místní zdroje.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!