Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atény zažívají peklo. Při extrémních vedrech je dusí kouř z požárů. Hasiči s nimi bojovali celou noc

Svět

  12:12
Atény sužované extrémními vedry zahalil ještě navíc hustý kouř způsobený lesními požáry. Tamní úřady ve středu vyzvaly obyvatele a návštěvníky hlavního města, aby pokud možno nevycházeli ven. Když už ven musejí, pak by si měli nasadit respirátor. Požáry vypukly v úterý na severu Athén. S požáry bojuje přes 500 hasičů, letadla a vrtulníky.

S požáry, které vypukly zhruba 20 kilometrů severně od Atén, bojovali hasiči opět i celou noc. Podle hasičského sboru se situace zlepšila, proto doufá, že se v nadcházejících hodinách podaří dostat oheň pod kontrolu.

Ze zasažených obcí uprchly stovky obyvatel, oběti na životech úřady zatím nezaznamenaly. Několik lidí ale bylo zraněno. Provozovatel elektrické sítě uvedl, že jeho technici pracují na opravě vedení poničených ohněm a na obnově dodávek elektrické energie v Aténách a okolí.

Požáry sužují i další oblasti v Řecku. V úterý večer civilní ochrana oznámila, že z 80 požárů se podařilo dostat pod kontrolu a uhasit zhruba polovinu. Ve středu ráno nebyly pod kontrolou vedle požáru na severu Atén alespoň další dvě velká ohniska.

Ničivé požáry v Turecku

V Řecku vrcholí vlna veder, která patří k nejhorším za posledních 30 let. V úterý řada řeckých měst zaznamenala maximální teploty kolem 46 až 47 stupňů Celsia. Vysoké teploty v zemi vydrží asi až do konce týdne, uvedli meteorologové. Uklidnil se ale silný vítr, který k rychlému šíření požárů výrazně přispěl.

Autoři: ,
Témata: Athény, požár, Řecko

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Pronájem 3+1, 66 m2, Domažlice
Pronájem 3+1, 66 m2, Domažlice

Palackého, Domažlice - Hořejší Předměstí
12 500 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat