Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Týden zdarma v Řecku pro všechny evakuované, slíbil premiér. Ale mimo sezonu

Plameny na Rhodosu zachvátily i oblíbenou pláž Glystra Beach. Muž na pláži leží nedaleko trosek budovy. (26. července 2023) foto:  Michal Sváček, MAFRA

Řecko nabídne týden dovolené zdarma na jaře či na podzim příštího roku turistům, kteří byli v uplynulých týdnech evakuováni kvůli lesním požárům na ostrově Rhodos. Ve středu to podle řeckého tisku oznámil premiér Kyriakos Mitsotakis.
  15:42

Mitsotakis nespecifikoval, kolika lidí by se mohlo opatření týkat, ani jak ho vláda bude chtít konkrétně realizovat. Detaily k plánovanému kroku v tuto chvíli neznají ani české cestovní kanceláře (CK), které oslovila ČTK. Řecké úřady mluvily o tom, že na ostrově bylo evakuováno až 25 000 místních obyvatel i turistů.

„Všem těm, jejichž dovolená byla zkrácena lesními požáry, řecká vláda ve spolupráci s místními úřady nabídne příští jaro či příští podzim týden dovolené zdarma na Rhodu,“ uvedl ve středu Mitsotakis. Podle premiéra by to mělo zajistit, že i turisté, kterým evakuace překazila dovolenou, se na ostrov vrátí.

„Ptal jsem se i našeho řeckého agenta, ale nikdo nezná podrobnosti. Dá se předpokládat, že to je nějaké politické prohlášení, které bude mít spoustu ale,“ řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. O nabídce Řecka a jejích podmínkách aktuálně nemají informace ani zástupci CK Čedok, Fischer či Blue Style, zjistila ČTK.

Ve druhé polovině července střední a jižní část Rhodu postihly silné lesní požáry. Bylo tam nutné evakuovat 25 000 obyvatel a turistů a požár zničil na 200 kilometrů čtverečních území, řekli představitelé řeckých úřadů při pondělním jednání s českými cestovními kancelářemi.

Mitsotakis ve středu prohlásil, že na ostrově není nyní žádný aktivní požár a že výhled na příštích 15 dní je příznivý. Podle něj je situace na ostrově „zpět v normálu“.

Podle deníku Kathimerini meteorologové očekávají, že se teploty v druhé části týdne v Řecku vrátí ke 40 stupňům. Celý srpen by měl být z hlediska teplot nadprůměrný.

Experti uvádějí, že vysoké teploty či lesní požáry mohou mít negativní dopad na letní turismus v Řecku i jinde na jihu Evropy. Místní ekonomiky jsou přitom často velmi závislé na příjmech z cestovní ruchu. Například rakouský prognostik Andreas Reiter, ředitel vídeňské organizace Zukunftsbüro, řekl tento týden tisku, že v průběhu 20 let se letní dovolené u moře na jihu Evropy stanou minulostí.

Podle něj budou lidé jezdit na jih spíše na jaře a na podzim a v létě budou vyhledávat hory a jezera. Jistý odklon preference od letních pobytů v oblasti Středozemního moře ukázal i nedávný průzkum organizace European Travel Commission (ETC), která sdružuje národní centrály cestovního ruchu.

Autoři: ,