Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řekové dál bojují s lesními požáry, na pomoc jim dorazil konvoj českých hasičů

Svět

  15:38
Pozemní tým českých hasičů ve čtvrtek ráno dorazil k městu Alexandrupoli, kde se zapojí do boje s lesními požáry v Řecku. Češi nejprve čerpali vodu a pohonné hmoty, nasazeni budou přímo v okolí Alexandrupoli. Vrtulník Black Hawk českých hasičů ve 13:00 místního času (12:00 SELČ) odletěl na první zásah u Tanagry severně od Atén, uvedla mluvčí českých hasičů Martina Götzová.

V Řecku dál hoří v několika oblastech, v Aténách a dalších regionech je silně cítit štiplavý kouř a zápach spálené vegetace. Řecké úřady uvedly, že utichl silný vítr, což by mohlo usnadnit boj s požáry, uvedla agentura DPA. V posledních dnech bylo při požárech v Řecku zraněno 60 hasičů, uvedl jejich mluvčí. Požádal také novináře, aby nad plameny neposílali drony, napsala řecká stanice ERT.

Řecké úřady uvedly, že utichl silný vítr, což by mohlo usnadnit boj s požáry, uvedla agentura DPA.

V posledních dnech bylo při požárech v Řecku zraněno 60 hasičů, uvedl jejich mluvčí. Požádal také novináře, aby nad plameny neposílali drony, napsala řecká stanice ERT.

Šestým dnem hoří u velkého přístavního města Alexandrupoli u tureckých hranic. Linie boje s požáry má asi 40 kilometrů a oheň se dál šíří západním směrem. Hrozí, že by se mohl spojit s požárem v pohoří Rodopy, uvedla řecká veřejnoprávní stanice ERT. Na místě pomáhají či pomáhat začnou hasiči z několika zemí Evropské unie, včetně těch z Česka nebo Německa.

Vrtulník českých hasičů do Řecka odletěl ve středu, už v úterý se na cestu vydala i kolona 33 kusů hasičské a záchranářské techniky, kterou provázelo 64 profesionálů.

Pozemní tým českých hasičů, který je složen z více než šesti desítek hasičů a záchranářů a 33 kusů techniky, je podle Götzové ubytován na základně asi 50 kilometrů od Alexandrupoli. „Odpoledne bude prováděn průzkum okolí, vyčkáváme na pokyny řecké strany ohledně konkrétního místa nasazení,“ uvedla mluvčí.

Plocha zasažená ohněm v Alexandrupoli je více než deset tisíc hektarů, tedy asi desetkrát větší, než jakou zasáhl loni požár v Českém Švýcarsku, uvedli na sociální síti X, bývalém Twitteru, čeští hasiči. Celkově je v Řecku nyní aktivní plocha požárů kolem 62 tisíc hektarů. Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) zveřejnila záběry, na nichž je dým nad řeckými požáry viditelný z vesmíru.

Podle údajů programu Evropské unie Copernicus jsou to dosud největší požáry na území EU. Na sociální síti X to napsal evropský komisař pro humanitární pomoc a krizové řízení Janez Lenarčič. Oheň už podle něj pohltil 73 tisíc hektarů vegetace.

Čeští hasiči uvedli, že budou „zasahovat u nejrozsáhlejšího požáru v přírodním prostředí, který se letos v Evropě rozhořel“. „Zároveň je to na plochu největší požár v Řecku od roku 2000,“ dodali.

Hasiči dál svádí boj s ohněm v parku Parnitha severně od Atén, který v noci na čtvrtek zesílil. Oheň sestoupil ze zalesněných kopců až na vzdálenost 100 až 200 metrů od hlavní třídy s obchody, restauracemi a lanovkou vedoucí do hor.

Nad ránem dostali místní obyvatelé výstrahu formou textové zprávy, aby byli připraveni na případnou evakuaci. Na místě zasahuje 260 hasičů a 77 vozidel, uvedla ERT.

V posledních dnech bylo při požárech v Řecku zraněno 60 hasičů, uvedl jejich mluvčí Jannis Artopios. Situace je podle něj velmi vážná u pohoří Parnitha, kde vzplálo několik nových požárů. Mluvčí také dodal, že letový prostor nad požáry je vyhrazen výlučně zasahující technice. Novináře vyzval, aby do něj neposílali své pozorovací drony, který by mohly ohrozit zásahy.

Špatná je podle mluvčího situace v celé Bojótii u Atén, kde zasahuje i vrtulník českých hasičů. Kromě řeckých jednotek jsou v akci také hasiči a piloti s hasičskými letadly z Německa, Albánie, Francie, Bulharska, Česka, Švédska a Kypru, dodal Artopios podle ERT.

Na řeckém ostrově Kefalonia ve středu obvinili hasiče ze žhářství. Muž se přiznal, že v posledních letech na ostrově založil celkem šest požárů. Soud mu dal čas do pátku na přípravu obhajoby. Vedení profesionálních hasičů pro podezřelého v případě prokázání viny žádá „exemplární trest, aby se již neopakoval tento nepřijatelný fenomén, který ničí pověst instituce (hasičů)“, uvedl server Kathimerini.

Autoři: ,