29. prosince 2014 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecký parlament opět nezvolil prezidenta, budou předčasné volby

Řecký parlament | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký parlament | foto: Reuters

ATÉNY Řecký parlament ani napotřetí nedokázal zvolit nového prezidenta. Zemi tak v nebližších měsících čekají předčasné parlamentní volby. Pro jediného uchazeče o post hlavy státu, vládního kandidáta Stavrose Dimase hlasovalo 168 poslanců, pro jeho zvolení bylo ale v pondělí potřeba nejméně 180 hlasů z celkového počtu 300.

Vládní koalici pod vedením premiéra Antonise Samarase se za uplynulý týden nepodařilo získat podporu žádného dalšího z nezávislých a opozičních poslanců, a pro 73letého Dimase tak hlasoval stejný počet poslanců jako v druhém kole 23. prosince.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecká ústava nařizuje, že po třech neúspěšných kolech volby prezidenta musí být parlament do deseti dnů rozpuštěn. Předčasné volby pak musejí být vyhlášeny během následujících 30 dní, což znamená, že Řekové budou o novém složení svého zákonodárného shromáždění rozhodovat pravděpodobně 25. ledna nebo 1. února, napsal zpravodajský server Ekathimerini.

Datum předčasných voleb

Předčasné parlamentní volby se v Řecku uskuteční 25. ledna. Oznámil to premiér Samaras po pondělním třetím neúspěšném pokusu o volbu prezidenta.

Na neúspěch vládního kandidáta zareagovala výrazně aténská burza, jejíž index ASE od rána klesl už o více než deset procent. Investoři se obávají, že výsledky předčasných voleb, v nichž podle průzkumů zvítězí levicová opozice, by mohly vyústit ve ztrátu podpory mezinárodních věřitelů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz