Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Redingová: Britové nás potřebují víc, než my je

Eurokomisařka Viviane Redingová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisařka Viviane Redingová | foto: Reuters

BERLÍN Místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová dnes vyjádřila přesvědčení, že se Británie i přes svůj dosavadní odmítavý postoj nakonec připojí k plánované smlouvě o reformě Evropské unie.

Na nové smlouvě, která by měla odvrátit následky evropské dluhové krize, se na summitu EU v pátek dohodlo 17 členů eurozóny s tím, že ostatní země EU se mohou dobrovolně připojit. Britský premiér David Cameron dokument odmítl.

"Ze zkušenosti víme, že se (Britové) vždy trochu zdráhají, dívají se z dálky, aby nakonec přece jen byli při tom," řekla Redingová v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici MDR INFO. "Britové nás potřebují víc, než my potřebujeme Brity," dodala. Nedokázala však odhadnout, za jak dlouho by Londýn mohl změnit názor.

Bývalý eurokomisař Günter Verheugen ale varoval, že neúčast Londýna na nové smlouvě představuje pro EU závažný problém.

ČTĚTE TAKÉ:

"Potřebujeme Brity v Evropské unii a měli bychom dělat všechno proto, abychom je v ní udrželi," řekl dnes rozhlasové stanici Bayern2Radio. "Když se začneme dohadovat o tom, bez koho se obejdeme, je to začátek konce," dodal.

Británie se na pátečním summitu postavila proti reformní smlouvě, která by zahrnovala všech 27 zemí unie. Cameron to zdůvodnil tím, že navrhované změny nejsou v britském zájmu.

Na nové smlouvě se pak dohodly jen státy eurozóny. Země EU mimo eurozónu s výjimkou Británie uvedly, že svůj další postup ještě zváží. Mezi ně patří také Česko.

Nová rozpočtová pravidla

Mezi hlavními body, na kterých se dohodli lídři členských států EU a eurozóny, jsou rozpočtová pravidla, která se stanou součástí národní legislativy a pravidlo, podle nějž při překročení deficitu tří procent HDP stihnou členský stát eurozóny sankce.

Další úpravy se týkají Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), půjček Mezinárodnímu měnovému fondu a pravidel rozhodování o ESM.

Cílem dohody je zachránit společnou evropskou měnu. Euro se dostalo do problémů kvůli vysokému zadlužení některých států eurozóny, kterým jsou investoři ochotni dál půjčovat jen za vysoké úroky.

,
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.