Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Řekni ano, psal milence v dopisu JFK. Vzácný dopis vydražili v Bostonu

Svět

  7:00
BOSTON/PRAHA - Bostonský aukční dům vydražil vzácný milostný dopis, jejž někdejší americký prezident John F .Kennedy napsal krátce před smrtí své milence Mary Pinchotové Meyerové.

Americký prezident John F. Kennedy. foto: Reuters

Byl mladý, pohledný, navíc byl toho času jedním z nejmocnějších mužů světa. Ženy po něm šílely. A on to moc dobře věděl. I dávno předtím, než se v 43 letech stal nejmladším zvoleným prezidentem Spojených států.

Milostné eskapády Johna F .Kennedyho byly veřejné už v době, když šéfoval Bílému domu. Nebylo tajemstvím, že si mladý prezident a předtím i jako kongresman vydržoval i několik milenek najednou.

Od sekretářek a stážistek až po slavné krásky – včetně proslulého románku s Marilyn Monroe či krátkého záletu s Marlene Dietrichovou.

Další méně známé příběhy se však začala veřejnost dozvídat teprve po jeho tragické smrti v listopadu 1963.

Mezi nimi i ten o poměru s americkou malířkou a zapálenou levicovou aktivistkou Mary Pinchotovou Meyerovou, o tři roky mladší a pocházející z prominentní právnické rodiny.

Dopis, který prezident neodeslal

Náhled do avantýr někdejšího amerického prezidenta krátce předtím, než byl zavražděn, nedávno nabídl bostonský aukční dům. Minulý týden vydražil ručně psaný čtyřstránkový dopis, jenž Kennedy napsal Pinchotové Meyerové v říjnu 1963, jen několik týdnů před smrtí.

Umlčel Kennedyho vraha. Před 50 lety zastřelil Jack Ruby Oswalda

„Nikdy ho ale neposlal a dopis uschovala jeho dlouholetá osobní sekretářka Evelyn Lincolnová,“ upřesnil Bobby Livingston z bostonského aukčního domu pozadí dopisu pro stanici ABC.

Někdejší Kennedyho sekretářka působila rovněž jako prezidentova neoficiální archivářka. Podařilo se jí uschovat řadu úředních dokumentů i jeho osobních poznámek. Když v polovině 90. let ve věku 85 let zemřela, dostala se část ke sběratelům. A od jednoho takového nyní dopis zamířil do aukce, kde byl na nabídnut za 30 000 dolarů.

Ačkoliv na něm chybí adresát, podle Kennedyho osobní sekretářky byl určen právě Mary Pinchotové Meyerové, s níž udržoval poměr zhruba dva roky až do své smrti.

Poprvé se letmo potkali ještě jako -náctiletí na plese. Jejich životní cesty se pak znovu zkřížily až o mnoho let později, když se obě rodiny v roce 1954 nastěhovaly do prominentní čtvrti Georgetown v hlavním městě.

Mary byla tehdy provdaná za bývalého důstojníka námořní pěchoty a vysoce postaveného představitele CIA Corda Meyera, zatímco Kennedyho politická hvězda v té době už strmě stoupala v Kongresu. Mary se brzy spřátelila s Kennedyho o dvanáct let mladší manželkou Jacqueline.

V roce 1958 se však Mary a Cord rozvedli. Tři roky nato, nedlouho po Kennedyho inauguraci, pak údajně po návštěvě v Bílém domě Mary s prezidentem navázala milenecký vztah.

Podle informací, jež se dostaly na veřejnost v polovině 70. let, se někdy stýkali i dvakrát až třikrát týdně až do Kennedyho smrti. Scházeli se prý ve chvílích, kdy byla Jacqueline mimo město.

Dva zákeřné výstřely, nikdy nevyřešená vražda

V dopise, který se nyní vydražil za více než 72 000 dolarů. Kennedy Mary vybízí, aby se s ním setkala. Navrhuje přitom tři možná místa – má se za to, že jedním z nich je Bílý dům, dále pak rodinné sídlo Kennedyových v Cape Cod anebo v Bostonu.

Není jasné, jestli se tehdy nakonec setkali, ale Kennedy 19. října 1963, jak navrhoval, v Bostonu skutečně pobýval na stranické akci.

„Říkáš, že je pro mě dobré, když nedostanu to, co chci. Po všech těch letech bys mi měla dát láskyplnější odpověď než tohle. Proč prostě neřekneš ano?“ ptal se Kennedy v dopise.

Vztah této milenecké dvojice skončil tragicky Kennedyho smrtí 22. listopadu 1963 v texaském Dallasu, když ho půl hodiny po poledni při kampani pro nadcházející volby zasáhla v otevřeném automobilu střela z pušky.

Mary Pinchotová Meyerová zemřela za dosud nevyjasněných okolností rok po Kennedym. Při pravidelné procházce ji kdosi dvakrát zblízka střelil do spánku a do zad. Po její smrti se našel v ateliéru deník se záznamy o vztahu s americkým prezidentem.

Za podivných okolností byl však zničen, jak uvedl v 90. letech v biografii Pinchotové Meyerové její švagr. Podle něj ho zničila CIA.

A právě americká Ústřední zpravodajská služba, pro niž pracoval bývalý manžel malířky, bývá některými dávána do souvislosti i se samotnou vraždou. Za tu nebyl nikdo odsouzen a zůstává dodnes nevyřešená.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...