Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Remdesivir prokazatelně zabírá, tvrdí po nových testech společnost Gilead

Experimentální lék remdesivir. foto: Reuters

Washington - Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií prokazatelně snižuje úmrtnost na covid-19 a zvyšuje rovněž šanci, že lidé s těžkým průběhem nemoci budou moci dříve opustit nemocnici. Remdesivir, který v Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, byl jedním z prvních přípravků na světě používaných pro léčbu těžkého průběhu covidu-19.
  16:10

Závěry WHO o účinnosti remdesiviru bude řešit klinická skupina ministerstva zdravotnictví

Světová zdravotnická organizace (WHO) však loni jeho nasazování přestala doporučovat s tím, že podle ní proti onemocnění nezabírá.Společnost Gilead v pátek oznámila, že analyzovala data 98 654 pacientů ze tří retrospektivních studií, které zkoumaly reálné nasazení přípravku u osob hospitalizovaných s těžkým průběhem covidu-19.

I v pražské nemocnici Na Bulovce využívají k léčbě covidového onemocnění...
Lék Remdesivir u amerického výrobce Gilead

Lék přitom vedl ke snížení úmrtnosti o 54 a 23 procent ve dvou z těchto studií, uvedla firma. Podobné výsledky společnost údajně pozorovala v různých fázích pandemie na rozličných místech světa.

Nasazení remdesiviru schválila v nouzovém režimu EU již loni v červnu jako zatím jediného léku proti covidu-19. K podobnému kroku přikročily rovněž USA, Indie nebo Jižní Korea. Japonsko látce udělilo již plné povolení.

Závěry WHO o účinnosti remdesiviru bude řešit klinická skupina ministerstva zdravotnictví

WHO nicméně loni v listopadu nedoporučila přípravek podávat pacientům s covidem-19 s jakkoliv těžkým průběhem, protože u nich podle organizace nijak nezvyšuje šance na uzdravení. Negativní stanovisko tehdy vydala také s ohledem na možnost nežádoucích vedlejších účinků, relativně vysokou cenu i nesnadnou aplikaci - remdesivir je podáván infuzí.

Gilead se proti hodnocení svého léku tehdy ohradil a tvrdil, že WHO ignorovala některé studie, které prospěšnost jeho přípravku prokazují.

Remdesivir měl původně sloužit pro léčbu krvácivé horečky ebola v Kongu. Od loňského března je však nasazován i při léčbě pacientů s covidem-19. Používá se rovněž v České republice.

Autor: