Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Remorkér zachránil bezvládnou nákladní loď mířící k Aljašce

Svět

  9:19aktualizováno  10:55
ANCHORAGE - Tažné plavidlo začalo dnes v noci táhnout do bezpečného přístavu nákladní loď se skoro dvěma miliony litrů pohonných hmot, které u Aljašky v bouři vysadily motory a která byla unášena proudy. Loď by měla být v pondělí v Dutch Harbor na jednom z Aleutských ostrovů, informovala agentura AP.
Remorkér táhne nákladní loď (ilustrační foto)

Remorkér táhne nákladní loď (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mluvčí pobřežní stráže řekl, že plavidla se potýkají se šestimetrovými vlnami, ale že během příštích 24 hodin by se podmínky měly zlepšit. Neměl žádné zprávy, že by někdo z dvacetičlenné posádky víc než dvousetmetrové lodi utrpěl nějaké zranění.

Zásah tažné lodi utišil obavy, že loď s porouchanými motory by mohla narazit na mělčinu. Žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí, uvedla pobřežní stráž.

Bouře unášela plavidlo směrem k ostrovu Atka přibližně 2100 kilometrů jihozápadně od města Anchorage. V noci na sobotu se počasí umoudřilo a loď mohla s omezeným výkonem motorů plout nízkou rychlostí dále na volné moře.

Tažné plavidlo Viking II se k ní dostalo během noci místního času. Loď Golden Seas plující pod liberijskou vlajkou veze z Kanady do Spojených arabských emirátů náklad olejnatých semen brukve řepky.

Silné vichry o rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu a vlny dosahující devíti metrů vyřadily turbodmychadla u jejích motorů. Loď bude v Dutch Harbor opravena a poté by měla pokračovat v plavbě.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat