27. března 2015 9:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trois-Évechés pohřbil 150 životů. Hora pohltila tragédii Airbusu A320

Pátrací akce na místě nehody. Na snímku vrtulních francouzského četnictva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pátrací akce na místě nehody. Na snímku vrtulních francouzského četnictva. | foto: Reuters

SEYNE OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE. „V pěkném počasí je to překrásná hora, která láká k výletům. Když se však zatáhnou mraky, vypadá zlověstně a v tu chvíli bych nedoporučoval na ni lézt,“ popisuje Bernard, obyvatel malé vesnice Seyne ve francouzských Alpách, třítisícový masiv Trois-Évechés. Zná ho dobře, strávil pod ním skoro celý život.

Právě jeden z vrcholů - Le Vernet - pohřbil v úterý 150 pasažérů tragického letu 4U 9525 německé nízkonákladovky Germanwings, který se roztříštil o skalní masiv během letu z Barcelony do Düsseldorfu.

Tragický pád Aibusu A320.

Tragický pád Aibusu A320.

Dvě tváře Alp

TRAGÉDIE AIRBUSU A320

Letoun A320 nad Francií začal náhle klesat z cestovní hladiny takřka 12 tisíc metrů nad mořem do výšky dvou tisíc metrů. Pak narazil do alpského masívu. Piloti nevyslali žádný nouzový signál. Poplach vyhlásilo francouzské řízení letového provozu, které sledovalo podivné klesání. Nehodu nikdo ze 150 lidí na palubě nepřežil.

Kdo navštívil v minulosti Seynes a zamířil by tam nyní, vesničku by nepoznal. Malá obec s několika domy ukrytými vysoko v horách se v jednom okamžiku stala nejsledovanějším místem na světě. Především ve středu, kdy na místo tragédie dorazila německá kancléřka Angela Merkelová v doprovodu francouzského prezidenta Francoia Hollanda. „Hledáte cestu do Seyne? Najdete ji velmi jednoduše - podle policistů. Střeží tam prezidentskou návštěvu,“ vysvětluje Claire s dcerou z obce Digne-Les-Bains, která leží zhruba 40 kilometrů od Seyne.

Horal Bernard připomíná, že do vesnice málokdy zavítá cizinec a už vůbec ne cizí novinář. Teď je však Seyne útočištěm doslova desítek novinářských štábů z celého světa. Parkují tady přenosové vozy televizí z Německa i Španělska, zemí, z nichž sedělo v osudný okamžik nejvíce lidí na palubě Airbusu A320. Vedle nich pak točí třeba britské štáby a samozřejmě domácí Francouzi. Není divu, přímo v Seyne, nad nímž se tyčí Trois-Évechés, si zřídil krizový štáb tým vyšetřující nejhorší leteckou katastrofu v EU za poslední roky.

Odtud se letečtí experti ve vrtulníku vydávají nad kopce zahalené mlhou a hledají další části zříceného letadla, nové stopy a bohužel i lidské ostatky. Když totiž chcete najít místo tragédie pohledem z vesnice, neuvidíte nic. Hora jakoby vsála celou tragédii do sebe.

„Tahají nás za nos“

„Vidíte ten vrtulník? Sedí v něm šéf vyšetřovatelů. Někdy mám pocit, že nás tahá za nos,“ podivuje se Philippe z televizní stanice France 2. „Stále opakuje, že je třeba čekat, dokud pořádně nevyhodnotí záznamy z černých skříněk. Ale myslím si, že už vědí, proč letadlo spadlo,“ bilancoval ve čtvrtek reportér. (Francouzští vyšetřovatelé ten samý den krátce po poledni oznámili, že letadlo k zemi záměrně navedl kopilot Andreas Lubitz, pozn. red. Vice zde: Pohodový rozhovor. Pak se Lubitz odmlčel, zamkl a poslal letoun do země).

Přítomnost médií a policie naprosto změnila tvář obce. Jedinou čerpací stanici obsadily policejní dodávky, v obchodech se zase tísní novinářské štáby. „Novinářská místnost? Na tu rovnou zapomeňte,“ směje se další francouzský novinář.

Pozůstalí se scházejí na düsseldorfském letišti k odletu na jih Francie.
Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande a...

Symbol tragédie

Přestože nahoře panují obzvlášť těžké podmínky, nikdo z vyšetřovacího týmu si na improvizované podmínky nestěžuje. Cíl je jasný: vypátrat, proč muselo zbytečně zemřít 150 lidí včetně dětí. Jde o nejhorší katastrofu v dějinách regionu, který leží sotva tři hodiny od Azurového pobřeží.

Místní lidé mají jasno dávno. „Nešlo o terorismus, tomu nevěřím. Jednoduše se stalo velké neštěstí,“ hodnotí Bernard při pohledu do tajemné mlhy obklopující alpské vrcholky. Všichni věří, že stigma obrovské tragédie nepoznamená samotnou obec.

Seyne-les-Alpes

Seyne-les-Alpes

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz