Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Republikáni jsou v krizi. Oslovovat jen bílé muže už nestačí

Svět

  16:25
WASHINGTON - Američtí republikáni jsou po porážce svého kandidáta Mitta Romneyho v útlumu, který je však hlubší, než obvykle po takových nezdarech následuje. Podle amerických komentářů to souvisí s tím, že Amerika se v posledních letech sociálně i demograficky rychle mění a republikáni na to zatím nebyli s to reagovat.

Republikáni Jon Kyl, Lamar Alexander, John Thune a Mitch McConnell (zleva) foto: ČTK

Američtí republikáni jsou po porážce svého kandidáta Mitta Romneyho v útlumu, který je však hlubší, než obvykle po takových nezdarech následuje. Podle amerických komentářů to souvisí s tím, že Amerika se v posledních letech sociálně i demograficky rychle mění a republikáni na to zatím nebyli s to reagovat.

ČTĚTE VÍCE

Republikánští představitelé se ve středu probudili tváří v tvář pochmurné budoucnosti. A ihned začali debatu, která patrně ukazuje na dlouhé období vnitřního napětí o sporů o dalším postupu, napsal list The Washington Post.

"Odcházíme za dinosaury. Meteor už dopadl a nyní se snažíme určit, jak velké je poškozené území," řekl republikánský stratég z Floridy David Johnson.

Končí svět, jak ho znal bílý heterosexuální muž, shrnul situaci list The Los Angeles Times. "Na první pohled se po volbách nic nezměnilo, když v Bílém domě je stejný prezident a Kongres je pořád stejně rozdělený. Když však poodstoupíme, uvidíme obrysy Ameriky 21. století," napsal list.

Podle něj je znovuzvolení Baracka Obamy obratem v americké politice, protože zdůraznil rostoucí sílu menšin, žen a homosexuálů.

Demografické změny se uskutečnily s omračující rychlostí a republikánská strategie zaměřená na jih země a na bílé voliče, zřejmě narazila na demografickou zeď, napsal list The New York Times. "Již nejsme v 50. letech," řekl demograf z ústavu Brookings Institution William Frey.

Bělošských voličů ubývá

Zatímco běloši tvořili v roce 2004 77 procent voličů, letos to bylo už jen 72 procent. V roce 2004 měl George Bush mezi bělochy náskok 17 procent a vyhrál, nyní měl Romney náskok 20 procent a prohrál. Obama ztráty u bělochů kompenzoval zisky nejen u černochů, ale i mezi hispánci a Američany asijského původu, mezi nimiž vyhrál tři ku jedné. Všechny tyto skupiny přispěly k tomu, že Obama měl znatelnou převahu u žen. Mezi homosexuály, kteří jsou poměrně malou voličskou skupinou, měl náskok 54 procent.

Podle agentury Bloomberg čeká republikány vnitřní bitva o to, zda by se strana měla vrátit k tradici umírněnosti, nebo by měla pokračovat v protivládním tónu hnutí Tea Party, který ovládl primárky a odcizil důležité voličské bloky, zejména hispánce. Ty odrazovala ostrá protiimigrantská rétorika i politika, k níž se přidal i Romney. Newt Gingrich, který byl Romneyho soupeřem v primárkách, řekl, že republikáni se mýlili, když si mysleli, že vysoká nezaměstnanost a ekonomické problémy budou stačit k Obamově porážce. "Nepochopili jsme, co se v zemi děje," řekl v televizním rozhovoru.

Republikánský stratég Javier Ortiz řekl, že již několik let se mluví ve straně o tom, jak přitáhnout menšiny a že úterní volby by měly tyto debaty popohnat. "Jestli se to nestane, tak jsme odsouzeni ke zkáze," řekl Ortiz.

Přidat soucit nebo přitvrdit

"Je na čase přidat ke konzervatismu nějaký soucit. Strana potřebuje více tolerance, více různorodosti a hlubší pochopení toho, co znepokojuje střední třídu," řekl bývalý poradce exprezidenta George Bushe Mark McKinnon.

Další republikáni dali najevo obavy z případného přitvrzení dosavadního kurzu. "Jestli někdo bude říkat, že Romney nevyhrál, protože nebyl dost konzervativní, tak mě klepne," řekl republikánský senátor Lindsey Graham.

"Neztrácíme 95 procent Afroameričanů a dvě třetiny hispánců a voličů pod 30 let proto, že nejsme dost tvrdí." Opačného názoru je aktivista Richard Viguerie. "Katastrofa nynějších voleb je začátkem bitvy o převzetí Republikánské strany a příležitostí udělat z ní stranu malé vlády a ústavního konzervatismu," uvedl. Přední představitelka Tea Party Jenny Beth Martinová svrhla vinu za porážku na "slabého umírněného kandidáta, kterého si vybraly washingtonské elity a bohatý establishment Republikánské strany".

Také šéf organizace Americans for Tax Reform Grover Norquist, který přiměl většinu republikánských poslanců podepsat slib nezvyšovat daně, podpořil dosavadní kurz. "Aby si republikáni zasloužili vítězství v příštích volbách, měli by pokračovat v opozici vůči politice vysokých daní a utrácení," uvedl.

Podle bývalého republikánského kongresmana Toma Davise není důvod k panice, ale republikáni musí být sami k sobě upřímní. "Je načase si sednout a prakticky mluvit o tom, jak budeme sestavovat koalice. Už nestačí se spoléhat na bílé muže ve středním věku. Už jich prostě není dost," dodal.ˇ

Ind nebo Kubánec šéfem republikánů

Podle něj by měli republikáni změnit přístup k imigraci a víc sázet na vůdce, jako je republikánský guvernér Louisiany Bobby Jindal, který je indického původu, nebo floridský senátor Marco Rubio, syn kubánských rodičů.

The Washington Post také připomíná, že stejně, jako se u demokratů vynořil Obama, může se i na pravici objevit podobně výrazná osobnost, která stranu transformuje.

Současně upozorňuje, že budoucnost není bez rizik ani pro demokraty. Až odejde Obama, další kandidát třeba nebude s to stejně mobilizovat menšiny a může s republikány snadno prohrát. "Nemyslím, že jako velká strana můžete mít podporu jen třetiny bělošských obyvatel," řekl demograf William Frey.

Také Obamův spolupracovník Paul Maslin uvedl, že "nebude snadné udržet nynější ´Obamovu´ koalici, která se začne třepit"

Autoři: ,