Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Republikáni slaví, Biden tratí. Ztráta ‚modrého‘ státu by pro něj byla nepříjemná, propad dvou fiasko

Ve skotském Glasgow se koná klimatická konference COP 26. Na snímku je americký prezident Joe Biden. (1. listopadu 2021) foto: Reuters

Minimálně jeden „modrý“ stát bude mít nově republikánského guvernéra – ve Virginii zvítězil Glenn Youngkin a v New Jersey vede Jack Ciattarelli. Pro demokraty je to memento pro volby do Kongresu v příštím roce.
  18:45

Biden opět v Evropě. Výsledky podniků, jichž se zúčastnil, vyvolávají mnohé otázky

Stalo se přesně to, čeho se američtí demokraté obávali. Republikán Glenn Youngkin porazil ve volbách svého protějška Terryho McAuliffa a stane se novým guvernérem Virginie. Aby toho nebylo málo, „velká stará strana“ nejspíš opanuje další pobřežní stát – New Jersey.

„Tak dobrá, Virginie, vyhráli jsme!“ prohlásil včera brzy ráno Youngkin ve své vítězné řeči. „Všichni společně změníme směřování našeho Společenství (Virginie je jedním ze čtyř amerických států, který se oficiálně nazývá Commonwealth – pozn. red.) a s tou proměnou začneme hned teď.“

Youngkin v kampani vsadil na image outsidera. Svého soupeře McAuliffa, který už Virginii vedl v letech 2014 až 2018 a navíc má blízko k Billu a Hillary Clintonovým, vykreslil jako člena politického establishmentu. Zároveň si však udržoval uctivý odstup od kontroverzního prezidenta Donalda Trumpa, který svou politickou kariéru postavil na podobné strategii a je stále výraznou postavou Republikánské strany.

Trump dokonce Youngkina oficiálně podpořil telefonátem, ve kterém ho popsal jako „skvělého chlapa“ s „velkou, obrovskou a nádhernou (voličskou) základnou“. Youngkin ale tomuto politickému vábení odolal a oficiálně se k Trumpově podpoře nevyjádřil. Zaměřil se naopak na lokální témata, jako jsou nižší daně pro malé podniky (on sám je bývalým soukromníkem) a odsoudil nepopulární snahy o rasovou interpretaci dějin ve školství.

Opětovná snaha o svázání Youngkina s Trumpem se naopak nevyplatila demokratovi McAuliffovi. Tato strategie možná upevnila jeho levicovou základnu, středové a nezávislé voliče však nepřesvědčila. Podle komentátorů se ukazuje, že voliči jsou unaveni spory o Trumpa a zajímají je praktické otázky jejich domácích států.

Špatné zprávy pro Bidena

Jestliže se čekalo, že ve Virginii by mohli mít demokraté problém, nikdo nečekal podobný vývoj v New Jersey. Tam sice dosud není jasné, kdo zvítězí, o krok blíž ale k tomu má republikán Jack Ciattarelli. Ten vede nad demokratem Philem Murphym o 1200 hlasů, tedy pouhou desetinu procentního bodu.

V New Jersey byl naposledy (2010–2018) pravicovým guvernérem Chris Christie, kdysi úzce asociovaný s kandidátem Donaldem Trumpem, kterého v prezidentských volbách 2016 podpořil jako jeden z prvních republikánů. Později se však oba politici názorově rozešli a Christie dodnes představuje jednu z posledních výrazných tváří liberálních republikánů.

Ztráta jednoho „modrého“ státu by byla pro Bidena nepříjemná, propad dvou by se ale rovnal fiasku. Guvernérská klání byla dlouho avizována jako barometr jeho popularity a předskokan k tzv. midtermovým volbám v roce 2022. Ty rozhodnou o složení Kongresu na závěrečné dva roky jeho prvního mandátu. Už teď má prezident problém s prosazením jakékoli legislativy. V Senátu jsou totiž síly vyrovnány přesně 50:50 – v každém hlasování tak za sebou potřebuje mít sjednocenou Demokratickou stranu. Tou ale rozhodně nedisponuje, poněvadž dva senátoři – Joe Manchin a Kyrsten Sinemaová – nezřídka hlasují s republikány.

Ve sněmovně reprezentantů má zase Biden opačný problém. Levé křídlo jeho strany tam totiž odmítá hlasovat pro jediný populární zákon, který se mu zatím podařilo s pravicí vyjednat – takzvaný infrastrukturní balík v hodnotě jednoho bilionu dolarů (asi 22 bilionů korun). Podle progresivních demokratů totiž Amerika potřebuje v první řadě sociální zabezpečení a investice do zelené ekonomiky, až potom opravené mosty a železnice.

New York volil bezpečnost

Alespoň slabou náplastí může být pro demokraty úspěch na komunální úrovni. Klání o starostu New Yorku totiž podle očekávání vyhrál demokrat Eric Adams. Americká levice by však měla vzít v potaz, že se v žádném případě nejednalo o progresivního kandidáta, který by chtěl navazovat na politiku současného starosty Billa DeBlasia.

Naopak, Adams coby bývalý policista Newyorčanům slíbil především bezpečné ulice, což rezonovalo i v dalších komunálních volbách po celé Americe.

Ve „městě, jež nikdy nespí“ v posledních letech prudce rostl zločin – v dubnu newyorská policie NYPD zaznamenala o 166 procent víc přestřelek, 66 procent víc krádeží a 36 procent více těžkých zločinů než před rokem.

Od Adamse, který svou policejní kariéru začal v té „méně hezké“ části Brooklynu, se očekává, že znepokojivý trend zvrátí. Zároveň si však získal podporu menšin a to v neposlední řadě proto, že je sám černé barvy pleti.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...