9. října 2017 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Republikáni trpí. Trump se pustil do sporu s vlivným senátorem Corkerem

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Prudká roztržka mezi prezidentem Donaldem Trumpem a vlivným senátorem Bobem Corkerem trápí americké republikány, veřejně totiž potvrdila hluboké rozpory mezi Bílým domem a táborem republikánských kongresmanů.

Uvedla to agentura AP. Corker o víkendu Trumpa obvinil, že zavádí Spojené státy „do třetí světové války“ a šíří chaos. Prezident si útok nenechal líbit.

Senátor patří v horní parlamentní komoře k hlavním zahraničněpolitickým expertům, a protože napřesrok svůj post v kongresových volbách neobhajuje, nijak se ve svých vyjádřeních nemírní. 

V rozhovoru s listem The New York Times v neděli prohlásil, že Trump se chová jako hvězda televizní show a jeho politika musí znepokojit každého, komu na osudu národa záleží. Corker dodal, že jeho názory sdílí téměř každý republikánský poslanec.

Reakce z Bílého domu na sebe nenechala dlouho čekat. Prezident na twitteru Corkera obvinil, že je zodpovědný za „děsivou“ jadernou smlouvu s Íránem, kterou chce Trump zrušit. Corker prý „nemá kuráž“, aby v listopadu 2018 znovu kandidoval do Senátu. Senátorovi prý vadí, že si ho prezident nevybral jako ministra zahraničí.

„Je ostuda, že se Bílý dům stal denním stacionářem pro seniory. Dnešní ranní směnu zjevně někdo promeškal,“ reagoval Corker na twitteru na Trumpovy útoky.

08.října 2017 v 17:13, příspěvek archivován: 09.října 2017 v 15:41

It's a shame the White House has become an adult day care center. Someone obviously missed their shift this morning.

Znepokojením z atmosféry v Bílém domě se Corker netají dlouhodobě. Nedávno prohlásil, že prezidentovi poradci a ministři, zejména John Kelly, James Mattis a Rex Tillerson, „pomáhají chránit zemi před chaosem“. Trump podle něj dokazuje, že „neporozuměl charakteru tohoto národa“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz