Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Riskantní manévr obří výletní lodě rozzuřil Benátky

Svět

  20:15
BENÁTKY - Obyvatele Benátek pobouřil riskantní manévr, který ve městě o víkendu provedla obří výletní loď Carnival Sunshine patřící stejné společnosti jako ztroskotaný parník Costa Concordia.

Riskantní manévr obří výletní lodě rozzuřil Benátky foto: Repro, Youtube.com

Podle představitelů města i svědků proplula loď vážící 100.000 tun jedním z kanálů pouhých 20 metrů od nábřeží a zároveň nebezpečně blízko známého náměstí Svatého Marka, napsal britský list The Independent.

VIDEO NAJDETE ZDE.

"Vypadá to, že došlo k chybě v řízení lodi, což vedlo mimo jiné i k tomu, že mezi obří lodí a břehem zůstalo uvězněno vodní taxi," uvedl Gianfranco Bettin, benátský zastupitel, který má na starosti životního prostředí. Dodal, že požaduje vysvětlení, proč parník takto riskantně proplouval městem.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedním ze svědků sobotního incidentu byl italský spisovatel Roberto Ferrucci. "Seděl jsem zrovna v baru a četl jsem si, když jsem uviděl, jak loď kotví. Místo toho, aby se pohybovala uprostřed kanálu, téměř brousila břeh a uvěznila vodní taxi. Bylo to neuvěřitelné," popsal Ferrucci pro italský list Corriere della Sera. Nebylo to podle něj poprvé, co k podobnému incidentu v Benátkách v poslední době došlo. Stejný riskantní manévr prý prováděl v benátských kanálech jeden z obřích parníků před asi deseti dny.

Kapitán měl loď pod kontrolou

Společnost Carnival Cruises, které loď Carnival Sunshine patří, ale odmítla, že by její plavidlo podniklo nějaký "neobvyklý či riskantní" krok. Jak uvedla ve svém prohlášení, kapitán měl loď pod kontrolou a vzdálenost od břehu hlídala jak posádka, tak příslušníci pobřežní stráže. Carnival Cruises je mateřskou společností firmy Costa Cruises, která provozovala havarovanou Costu Concordii.

Shodou okolností právě před pár dny začal v Itálii proces s Franceskem Schettinem, kapitánem Costy Concordie. Loď se potopila loni v lednu u ostrova Giglio. Za tragédií, při které zemřelo 32 lidí, stál špatný manévr kapitána, jenž proplouval nebezpečně blízko břehu a loď narazila do skal. Schettino později tvrdil, že se přiblížil více k ostrovu, protože chtěl pozdravit bývalého kapitána, který má na tomto toskánském ostrově dům.

Havarovaná Costa Concordia leží u ostrova Giglio

Autoři: ,