Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Násilí nesmíme tolerovat, řekl Fiala. Politici odsuzují útok na slovenského premiéra

Svět

  15:44aktualizováno  19:31
Prezident Petr Pavel odsoudil útok na slovenského premiéra Roberta Fica. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že takové činy podkopávají demokracii. Podle premiéra Petra Fialy nesmí mít násilí ve společnosti místo. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že se za Fica modlí. Podobné prohlášení vydal i americký prezident Joe Biden, který útok odsoudil.

Prezident Petr Pavel slovenskému premiérovi popřál, aby z incidentu vyšel bez následků. „Útok na Roberta Fica je jednoznačně odsouzeníhodný, ať už byl motivován čímkoliv. Měl by být pro nás varováním, kam až může vést prohlubování nevraživosti a agresivity ve společnosti,“ uvedl.

Český premiér Petr Fiala zprávu o postřelení Fica označil za šokující. „Přeji panu premiérovi, ať je co nejdříve v pořádku. Násilí nesmíme tolerovat, nesmí mít ve společnosti místo,“ uvedl.

„Pevně věřím, že se Robertovi podaří uzdravit. A přál bych si velmi, aby byl pachatel atentátu přísně potrestán. Vnášet násilí do politiky je absolutně nepřijatelné,“ uvedl bývalý prezident Miloš Zeman.

Bývalý prezident Václav Klaus uvedl, že Fica vždy považoval za svého přítele a klíčovou osobu pro budoucnost Slovenska. „Je příliš brzy na to soudit, ale není pochyb o tom, že to, co se v Handlové stalo, je důsledkem vyhrocování atmosféry ve společnosti, politické nenávisti a nepřátelství, které bohužel cítíme i u nás,“ řekl.

Andrej Babiš reagoval na zprávy o atentátu na Fica na předvolebním mítinku v Liberci. „Je to obrovské. Modlíme se, aby všechno dopadlo dobře,“ řekl rozrušený šéf ANO.

Útok odsoudila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Takové násilné činy nemají v naší společnosti místo a podkopávají demokracii, naše nejcennější společné dobro. Moje myšlenky jsou s premiérem Ficem a jeho rodinou,“ uvedla.

Prohlášení rovněž vydal i americký prezident Joe Biden. V něm uvedl, že je „znepokojen“ zprávami o útoku na Roberta Fica a společně s manželkou Jill Bidenovou se modlí za jeho brzké uzdravení. „Odsuzujeme tento hrozný násilný čin. Naše velvyslanectví je v úzkém kontaktu se slovenskou vládou a je připraveno pomoci,“ píše se v prohlášení.

Na postřelení slovenského premiéra reagují také další evropští politici. „Šokující zpráva ze Slovenska. Myslím na vás v této těžké chvíli, Roberte,“ napsal polský premiér Donald Tusk.

Ohavný útok, řekl Orbán

„Byl jsem hluboce šokován ohavným útokem proti mému příteli, premiérovi Robertu Ficovi. Modleme se za jeho zdraví a brzké uzdravení! Bůh žehnej jemu a jeho zemi,“ napsal maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X.

Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že je hluboce otřesen zprávou o útoku na Fica. „V těchto hodinách jsem v myšlenkách s Robertem Ficem, jeho rodinou a občany Slovenska,“ řekl.

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina „tento odporný zločin nelze ospravedlnit“. „Roberta Fica znám jako odvážného a odhodlaného člověka. Pevně doufám, že mu tyto vlastnosti pomohou přežít tuto těžkou situaci,“ vyjádřil se ruský prezident podle slovenské tiskové agentury TASR.

„Šokovalo mě, když jsem slyšel tuto hroznou zprávu. Všechny naše myšlenky jsou s premiérem Ficem a jeho rodinou,“ uvedl britský premiér Rishi Sunak. Jeho irský protějšek Simon Harris útok označil za šokující a odporný.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že útok na slovenského premiéra důrazně odsuzuje. „Je třeba vynaložit veškeré úsilí, aby se násilí nestalo normou v žádné zemi, formě ani sféře. Upřímně doufáme, že se Robert Fico brzy uzdraví, a vyjadřujeme solidaritu s obyvateli Slovenska,“ napsal.

Rakouský kancléř Karl Nehammer na sociální síti napsal, že je potřeba bojovat proti nenávisti a násilí. „Jen před pár dny jsme spolu mluvili po telefonu a intenzivně mluvili o bezpečnostních otázkách. Přeji mu brzké a úplné uzdravení,“ uvedl.

Útok odsoudili také další čeští politici. „Násilí do politiky nepatří. Nepatří vlastně vůbec nikam. Útok na slovenského premiéra jednoznačně a důrazně odsuzuji,“ uvedl vicepremiér Vít Rakušan.

„Robertu Ficovi přeji brzké uzdravení bez trvalých následků,“ napsala na sociální síti X předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Další místopředseda kabinetu Ivan Bartoš napsal, že ho informace šokovala. „Kategoricky odsuzuji jakékoli násilí. Věřím, že se celá situace co nejdříve vyšetří a premiér Fico bude brzy v pořádku,“ uvedl.

„Útok na slovenského premiéra Roberta Fica mě šokoval. Násilí v politice naprosto odsuzuji. Přeji panu premiérovi hodně sil a brzké uzdravení,“ napsal ministr zahraničí Jan Lipavský na X.

„Násilí nepatří do politiky, bez výjimky,“ napsal ministr zemědělství Marek Výborný. Dodal, že na slovenského premiéra myslí v modlitbě.

„Na prvním místě chci jasně říct: Robo, prosím, uzdrav se, buď v pořádku, ať tento atentát nezanechá žádné zdravotní ani jiné následky. Za druhé absolutně odsuzuji jakékoli násilí vůči politikům a dnešní atentát na slovenského premiéra. Násilí, atentáty, fyzické útoky ani střílení do politiky nepatří,“ řekl bývalý dlouholetý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

„Atmosféra na Slovensku byla hodně vyhrocená. Nemyslím, že jsme tolik jiní. Jsme v jednom prostředí a to, co se stalo u našich sousedů, by mohlo snadno přeskočit k nám,“ řekl v reakci na zprávu o útoku na Fica bývalý ministr zahraničí a kultury Lubomír Zaorálek.

Autoři: ,