Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Svět

Synovec JFK bude kandidovat jako nezávislý. Může přetáhnout voliče obou stran

Robert Kennedy během kampaně (9. října 2023) foto: ČTK

Synovec zavražděného amerického prezidenta Johna Kennedyho Robert Kennedy v pondělí oznámil, že se bude o funkci šéfa Bílého domu ucházet jako nezávislý kandidát. Devětašedesátiletý právník a výrazný odpůrce očkování proti covidu-19 původně chtěl kandidovat za Demokratickou stranu, a vyzvat tak v primárkách na souboj současnou hlavu státu Joea Bidena.
  10:32

Nezávislý kandidát na amerického prezidenta, který se vzepře hluboce zakořeněnému systému dvou stran, musí stejně jako ostatní kandidáti získat podporu 270 takzvaných volitelů, kteří proporčně zastupují voliče v jednotlivých amerických státech.

Za posledních 50 let podle agentury AP nezávislý kandidát nebo kandidát jiné než Demokratické či Republikánské strany nezískal hlas byť jediného volitele.

Kennedy je příslušníkem známé rodiny Kennedyů, jejíž veřejné a politické působení má kořeny už v 19. století. Je synem někdejšího senátora Roberta Kennedyho a synovcem amerického prezidenta Johna Kennedyho. Robert Kennedy mladší chtěl stejně jako jeho předci původně kandidovat za demokraty, ačkoliv větší podpory se mu dostává u voličů a příznivců Republikánské strany, upozornila agentura Reuters.

Stranicky nevyhraněný profil Kennedyho podporovatelů se projevil v pondělí ve Filadelfii, kam si jeho projev přijeli vyslechnout demokraté, republikáni i nerozhodnutí voliči. „Říká to tak, jak to je. Nezní jako politik,“ řekla novinářům na místě 23letá Julia Hillová.

„Někdo, kdo přiměje strany ke spolupráci“

Americké prezidentské volby 2024

Dalším podporovatelem byl Brent Snyder, handicapovaný válečný veterán z Filadelfie. „Posledních pár let si všímám, že Republikánská strana se neubírá směrem, který se mi líbí. Ne že bych souhlasil se vším, co se děje Trumpovi, ale teď si myslím, že přináší víc zátěže, než země potřebuje. Musíme mít někoho, kdo obě strany přiměje ke spolupráci,“ uvedl Snyder.

Mezi stranickými funkcionáři Demokratické strany se Kennedyho kampaň netěšila velké podpoře. Mluvčí strany na žádost o reakci na tehdy ještě neohlášenou Kennedyho kandidaturu odeslal novinářům emotikon s očima obrácenýma v sloup, píše Reuters. Kennedy naopak opakovaně vedení strany obvinil z toho, že se snaží širokou členskou základnu před primárkami poštvat proti němu.

Naopak zástupci republikánů v útocích na Kennedyho využívají jeho demokratickou minulost, například předsedkyně Republikánského národního výboru Ronna McDanielová jej popsala jako „typického elitistického liberála“ a připomněla jeho podporu bývalé demokratické kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové.

Žádný z výraznějších kandidátů se podle AP neobává, že by je Kennedy mohl ve volbách porazit, spíše mají obavu z toho, že na jeho stranu přejde malá, ale relevantní část jejich vlastních voličů. Nedávný průzkum agentury Gallup ukázal, že 63 procent Američanů nyní souhlasí s tvrzením, že Republikánská i Demokratická strana „dělají velmi špatnou práci“ v zastupování Američanů a že by měla vzniknout třetí velká strana.

Autoři: ,