Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Italští rodiče nemají povinnost finančně podporovat své dospělé děti, rozhodl soud

Svět

  12:40
Itálie - Mladí dospělí nemají automatické právo na finanční podporu svých rodičů. A to ani tehdy, pokud nejsou finančně nezávislí, uvedl Nejvyšší soud v Itálii. Zamítl tak odvolání pětatřicetiletého učitele hudby, který pracuje na částečný úvazek a stále požaduje finanční podporu od svých rodičů. Podle něj je roční příjem 20 000 eur (521 tisíc korun) nedostačující.

Mladá generace (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Rozsudek Nejvyššího soudu podle serveru CNN uzavírá případ, který se řešil pět let. První rozhodnutí vydal soudce v Toskánsku, který dal za pravdu žalobci. Muž od svých rodičů žádal měsíční příspěvek ve výši 300 eur. 

V Itálii už není místo pro nelegální migranty, řekl šéf diplomacie. Země je bude deportovat

Nejvyšší soud ale rozhodl přesně opačně. Soudkyně Maria Cristina Giancola svůj rozsudek zdůvodnila následujícími slovy: „Obtíže při hledání vysněného zaměstnání nejsou žádnou omluvou. Dospělé dítě si musí v každém případě zajistit nezávislé živobytí. Jedinci s tělesným či duševním postižením mají v italském právním systému právo na speciální ochranu, ale zdravé děti nemohou očekávat podporu od rodičů navždy.“

Vedoucí italské asociace rodinných právníků Gian Gassani uvedl, že rozsudek je varováním. Měl by mladé dospělé motivovat k osamostatnění, neboť podobných případů v Itálii jsou tisíce.

Francie má přes 3300 nových případů koronaviru, stoupající trend hlásí i Itálie

Národní statistický institut v Itálii provedl v loňském roce studii, během níž zjistil, že 64,3 procent mladých dospělých ve věku mezi 18 a 34 lety žije s rodiči v jednom domě. Podle studie je skoro 37 procent studentů, 38 % procent zaměstnaných a bezmála 24 % bez zaměstnání. Nezaměstnanost mladých dospělých mezi lety 15 až 24 je 30 procent.

Itálie není jedinou země jižní Evropy, která se potýká s velkým množstvím nesamostatných mladých dospělých. Podle statistik je na tom podobně i Francie a Španělsko, ale Itálie „vítězí“. Bývalý italský premiér Mario Monti tento jev nazval výrazem „bamboccioni“, přeložit ho lze jako velká mimina. Označoval tak Italy, kteří ve svých 30 letech stále žijí s rodiči.

Autor: