Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nepřítelem číslo jedna je Rusko, řekl Romney ve Varšavě

Mitt Romney | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mitt Romney | foto: Reuters

VARŠAVA Republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney pochválil Poláky za jejich vůli stát po boku Spojených států v dobách krize i vojenských konfliktů. O Rusku, s nímž Polsko mívalo v nedávné minulosti napjaté vztahy, Romney hovořil jako o "geopolitickém nepříteli číslo jedna". Návštěvou Varšavy končí jeho zahraniční cesta, během níž se dopustil několika faux pas.

Romney zakončil svou první předvolební zahraniční cestu na starém kontinentu v silně katolickém Polsku, které léta upřednostňovalo americké republikány před demokraty.

V Polsku obecně panuje skepse vůči snahám o oživení vztahů USA s Ruskem po příchodu demokrata Baracka Obamy do Bílého domu. Některé lidi v Polsku a sousedním Česku znepokojilo rozhodnutí Obamovy vlády přehodnotit plány na protiraketový štít, jehož prvky měly být v obou těchto zemích.

Romneyho manželka Ann se synem Joshem jsou ve Varšavě také.

Romneyho manželka Ann se synem Joshem jsou ve Varšavě také.

"V Rusku dříve slibný pokrok na cestě ke svobodné a otevřené společnosti stagnuje," řekl Romney na adresu Moskvy. Jeho slova podle agentury Reuters Poláci uvítají, protože mají za sebou těžké historické zkušenosti se svým východním sousedem.

Na závěr dvoudenní návštěvy Polska dnes Romney jednal o vzájemných vztazích a spolupráci na misi v Afghánistánu s polským ministrem zahraničí Radoslawem Sikorským. Ten odmítl Romneyho kandidaturu otevřeně podpořit. "Polsko mívá skvělé vztahy se Spojenými státy bez ohledu na to, která americká strana je u moci," zdůraznil šéf polské diplomacie.

ČTĚTE TAKÉ:

Romney se na zahraniční cestě snažil přesvědčit svět, že je osobností s mezinárodním rozměrem a rozhledem, ale několikrát při ní narazil na kritiku svých výroků. V Británie zpochybnil připravenost Londýna na olympijské hry, čímž popudil britská média i některé politiky. Za nepřijatelné označili Palestinci Romneyho tvrzení, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele. Peking dnes upozornil, že tato poznámka může zhoršit již tak napjaté vztahy na Blízkém východě, možná i obnovit boje mezi Palestinci a Izraelci.

Polibte mi pr...! křičel Romneyho mluvčí na novináře

V Polsku Romney žádnou podobnou mezinárodněpolitickou "botu" jako v Británii a Izraeli neučinil. Nicméně jeho tiskovému mluvčímu Rickovi Gorkovi ujely nervy, když před kladením věnců u Hrobu neznámého vojáka v centru Varšavy pokřikovali novináři. Chtěli třeba vědět, zda si ze svých přešlapů něco dělá, nebo zda náhodou nezastínily jeho cestu do zahraničí.

"Projevte vůči Polákům úctu," vzkázal Gorka novinářům. Když si ale stěžovali, že neměli příležitost položit Romneymu otázky, křikl na ně: "Polibte mi pr...! Tohle je pro Poláky svaté místo." Jinému novináři zase doporučil, aby si své otázky "strčil do pr...". Gorka se později za své chování omluvil.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz