Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rostově na Donu vzplála budova patřící pod tajnou službu FSB

Svět

  11:26aktualizováno  19:54
Jeden člověk přišel o život a další dva utrpěli zranění při požáru v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde dopoledne vzplála budova oblastní správy pohraniční stráže, součásti ruské tajné služby FSB. Výbuch, požár a částečné zničení budovy způsobilo vznícení pohonných hmot a maziv v garáži objektu, uvedla FSB. Podle tisku v budově vybuchla uskladněná munice.

„Jeden člověk zahynul, další dva jsou zranění,“ řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z řad záchranářů.

Stanice BBC s odvoláním na očité svědky uvedla, že dým z požáru byl vidět po celém městě. Místní obyvatelé tvrdí, že před požárem byl slyšet výbuch. Na záběry z místa jsou vidět rozbitá okna a poničené zdivo. S ohněm během dne zápolila více než stovka hasičů s 33 kusy techniky.

Rostovský gubernátor Vasilij Golubev podle BBC uvedl, že požár se po incidentu rozšířil na 800 metrů čtverečních a způsobil zřícení dvou zdí. „Preventivně jsme evakuovali obyvatele okolních panelových domů,“ dodal Golubev, podle kterého vše zřejmě zavinil zkrat elektrického vedení.

„Mrtvý a zranění jsou z řad pracovníků skladu v budově pohraniční správy FSB, kterou celou zachvátily plameny,“ napsal na svém webu list Kommersant. Svědci podle něj uvedli, že v budově vybuchly zásoby munice.

Rostov na Donu leží asi 100 kilometrů od hranic s Ukrajinou, proti které Rusko už více než rok vede válku. Během této doby se v hloubi Ruska odehrálo několik velkých požárů s nejasnými příčinami. Úřady vyslovovaly podezření ohledně možných akcí ukrajinských „záškodníků“. Kyjev se k operacím na ruském území přinejmenším oficiálně nehlásí.

Tento měsíc vypukl rozsáhlý požár u vojenského letiště u Krasnodaru na jihozápadě Ruska. Byl natolik silný, že ho zaznamenaly i americké družice určené ke sledování lesních požárů. Úřady případný útok popřely a tvrdily, že „na místě začala hořet tráva“.

Rostov na Donu

Rostov na Donu

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat