Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozdělování azylantů dle Evropské komise? Nesmysl, bouří se Polsko a Slovensko

Slovensko

  15:18
VARŠAVA/BRATISLAVA/BERLÍN - Polsko a Slovensko zkritizovaly nejnovější úsilí Evropské komise doplnit azylový systém Evropské unie o krizové rozdělování žadatelů. Je podle nich nesmyslný a mimo realitu. Tento systém by byl podle návrhu spouštěn automaticky v případě vysokého počtu žadatelů v některé členské zemi. Německo naopak návrh komise uvítalo.

Informační leták pro žadatele o azyl v Rakousku. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Polský ministr vnitra Mariusz Błaszczak podle agentury Reuters prohlásil, že návrh postrádá jakýkoli smysl a je v rozporu s právy členských zemí EU. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že tento krok brzdí úsilí unie vyřešit migrační krizi a neodpovídá realitě.

Evropská komise rozhodla: konec víz pro Turky, zavést kvóty a uprchlické výkupné

Kaliňák dodal, že načasování nového návrhu je problematické vzhledem k úsilí o dosažení konsensu ohledně uzavření migračních tras a ohledně dosažení dohody o uprchlících s Tureckem. „Uprostřed těchto velmi citlivých jednání je nastolen návrh, která nás vrhá zpět o devět měsíců a v některých ohledech nerespektuje realitu,“ citoval slovenského ministra Reuters.

Německá vláda přivítala návrh reformy azylového systému v Evropě. „Balíček návrhů jde správným směrem,“ řekl mluvčí kabinetu Steffen Seibert. Dokumenty chce ale Berlín ještě podrobně prozkoumat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat